A palesztin bevándorló, aki még Berlin következő polgármestere is lehet

 

Berlinben 13 évvel ezelőtt azután választották meg polgármesternek Klaus Wowereitet, hogy előtte nyilvánosan beismerte homoszexualitását. Most az egyik esélyes jelölt másfajta történelmet készül írni: a Ciszjordániában született Raed Saleh arra készül, hogy ő legyen a német főváros első bevándorló polgármestere. Bízik a sikerben, és azt mondja: példát akar mutatni másoknak is.

Raed Saleh 5 évesen, vendégmunkások gyermekeként került Ciszjordániából Berlinbe. Illetve akkor még Nyugat-Berlinbe. Ez a nyolcvanas évek elején volt. A most 37 éves jelölt már ott nőtt fel, a később egyesített városban. A Burger Kingnél kezdett dolgozni, aztán másodmagával céget alapított: nyomtató szolgáltatásokat kínáltak. 

“Ma sok fiatal érzi úgy, hogy kívül áll a társadalmon” – mondja az amerikai AP hírügynökségnek. Berlin sok bevándorló otthona, köztük sok töröké, akik közül jópáran nem tudtak jól beilleszkedni.

Saleh a Szociáldemokrata Párt tagja, 18 éves kora óta: ez a párt adja a mostani polgármestert, Klaus Wowereitet. A palesztin fiatalember azóta egyre előrébb jutott a párthierarchiában, olyannyira, hogy amikor Wowereit augusztusban bejelentette, hogy távozik, Saleh, aki most a párt területi választmányát vezeti, magától értetődően lett jelölt a posztra.

De csak az egyik jelölt. Három párttársával kell megmérkőznie egy postai szavazáson ahhoz, hogy az SPD őt indítsa. A szavazatokat október 17-ig gyűjtik, a polgármestert decemberben választja meg a tartományi parlament. Mert Berlin önálló tartomány. Miután a szociáldemokraták vezette koalíció a testületben többségben van, a párt jelöltjének minden oka meglesz majd arra, hogy esélyesnek tartsa magát.

Saleh azt mondja: a megválasztása bátorságot és reményt adhatna emberek millióinak. Azt mutatná, hogy mindenki egyenlő, mindegy, hol született.

“Ez persze komoly jelzés lenne, és együtt történelmet csinálnánk itt, Berlinben”. Azt ígéri, hogy az oktatásra fókuszálna, és személyesen gondoskodna arról, hogy minél több vállalkozót vonzzon a város.

Berlin az induló high-tech vállalkozások városaként híres, de iparilag gyenge, és nem vált még erős pénzügyi központtá sem. A mostani első embere szerint a város “szegény, de szexi.” 10,8 százalékos munkanélküliségi rátája a második legnagyobb Németországban, ahol az országos átlag 6 és fél százalék.

“Berlin nő, Berlin fejlődik, de sok ember nem részesül ebből a bővülésből – sokakat minden, ami itt történik, egyszerűen elkerül” – mondja Saleh. “Azt szeretném, ha a jólétben jobban tudnánk osztozni.”

A Ciszjordániában született jelölt törvényt és rendet is ígér. A gázai háború idején azt mondta az antiszemita jelszavakat skandáló tüntetőknek: “Lehet bírálni, ha más a politikai nézetetek. De semmi nem menti a zsidógyűlöletet.”

A hosszú időn át rendkívül népszerű Wowereit a népszerűség-vesztése miatt mond le mandátuma közepén. Amelynek az az egyik oka, hogy még mindig késlekedik az új berlini repülőtér átadása. Saleh esélyeit nehéz megjósolni, miután két nagyágyúval kell megküzdenie azért, hogy őt jelölje a pártja: a berlini pártelnökkel, Jan Stösszel, és a berlini tartományi közlekedési miniszterrel, Michael Müllerrel.

Az etnikai kisebbségeknek nem nagyon van képviselőjük a vezető posztokon Németországban, jóllehet az ellenzéki Zöldek egy társvezetőjének és a tartományi kormány bevándorlási ügyekért felelős tagjának török gyökereik vannak.

Saleh azt írta az SPD tagjainak szóló levelében: sokszor hallotta azt a kérdést, hogy Berlin készen áll-e arra, hogy bevándorló gyökerekkel rendelkező polgármestere legyen. “Azt hiszem, rosszul teszik fel a kérdést. Úgy kellen kérdezni: készen állunk? Készen álltok?”.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez