Az iszlámra felnőttként áttért 24 éves nő azt mondja az amerikai AP hírügynökségnek, hogy azért költözött 3 éves kisfiával az “iszlám államba”, mert úgy gondolja: a dzsihádisták védelmet nyújtanak majd a gyereknek a szex, a bűnözés, a drogok és az alkohol ellen. Amik szerinte a szekuláris Törökországban nyílt veszélyt jelentenek mindenkire nézve.
“Abban az országban a gyerekek sok rosszat látnak, ezért aztán vagy gyilkosok lesznek, vagy bűnözők, vagy homoszexuálisok, vagy tolvajok” – írja a Facebook-oldalán. Rakkában viszont, úgy véli, jó kezekben van a kicsik spirituális élete. “Ismerni fogják Istent, és az ő törvényei szerint fognak élni.” Az amerikai bombázásokról pedig azt mondja Ummi Abdullah: ő csak Istent féli.
A nő sorsa azt mutatja, hogyan dobnak el mindent egész családok az iszlám világban, még a legmodernebb és legvilágibb muszlim országokban is, mint Törökország, azért, hogy “hamis menyországban” éljenek – mondja Ahmed Kaszim Han török akadémikus.
Bár Ummi Abdullah esete némileg rendhagyó. A nő a férje nélkül, csak a kisfiával érkezett a múlt hónapban Szíriába. Törökországból többnyire komplett családok szöknek a határon, hogy az ISIS irányítása alatt élhessenek – mondja Attila Kart ellenzéki parlamenti képviselő. Ő 50 ilyen családról tud. Jóllehet ez a szám túlzónak tűnik, olyanok, akiknek a gyermekeik-unokáinak szintén távoztak, alátámasztják az adatot.
Jóllehet a magányos vagy szervezett külföldi harcosok és nők áramlása az ISIS-be nagy nyilvánosságot kapott már, a teljes családoké (főként, de nem kizárólag Törökországból) nem. “Ez az egész a fundamentalizmusról szól” – mondja Han, az isztambuli Kadir Hasz Egyetem nemzetközi kapcsolatok professzora. Az ISIS megalkuvások nélküli iszlám-értelmezése szerinte azzal kecsegteti a szülőket, hogy világi befolyásoktól mentesen nevelhetik a gyermekeiket. Ezt hívja ő hamis menyországnak.
Ummi Abdullah útja a radikális iszlámhoz magányból és haragból indult. Szvetlana Haszanovaként született Kirgizisztánban, és azután vette fel az iszlám vallást, hogy hat évvel ezelőtt hozzáment a most 44 éves használtautó-kereskedőhöz, Szahin Aktánhoz. A pár Törökországban találkozott, amikor a nő az édesanyjával textilt vásárolni ment Isztambulba. A férj, ügyvédje isztambuli irodájában azt mondta az AP-nek: a kapcsolat kezdetben jól működött. “Mielőtt összeházasodtunk, úszni jártunk a tengerpartra, esténként kijártunk halat enni, borozni.” Képet is mutat, mindketten ragyognak rajta egy jól ápolt kertben. “De miután a gyerek megszületett, apránként a maga módján kezdte értelmezni a vallást.”
Aktan azt mondja: a felesége egyre ájtatosabb lett, kendőt kezdett viselni, gyakran imádkozott, és kérte, hogy imádkozzon vele. De ő nemet mondott. “Istennek hála, muszlim vagyok. De nem olyan, aki naponta ötször imádkozik”.
Aktan szerint a felesége azért merült el a vallásban, mert magányos volt. A nő viszont, az amerikai hírügynökségnek írt Facebook-üzeneteiben azt állítja: a férje “rabszolgaként bánt vele.” Arra akarta kényszeríteni, hogy vetesse el a gyereket. Ő maga pedig magányosnak érezte magát Isztambulban. “Nem voltak barátaim. Állandóan leszólt, ő is, a családja is. Az ő szemükben egy senki voltam.”
Aktan elismeri, hogy kezdetben tényleg a terhesség megszakítását kérte az asszonytól, azt mondja, túl fiatal volt az anyasághoz. De mikor a nő kitartott amellett, hogy megszüli a gyermeket, akkor ő elfogadta a döntését, és szereti a kisfiút – mondja.
Időközben az asszony megtalálta a hőn áhított társaságot: mégpedig online. Dzsihádistákkal csetelt, vallási beszédeket posztolt a Facebookon, a melegeket ostorozta. Júniusban elváltak. A következő hónapban, egy nappal azelőtt, hogy az édesapja nyaralni vitte volna a kisfiút, elutazott a gyerekkel Gaziantepbe, a szíriai határ mellé. Aktan, aki figyelte a posztjait a közösségi médiában, riasztotta a hatóságokat, de anya és gyermeke át tudott jutni a határon. Aktan azóta nem látta a fiát.
Nem lehet tudni, hány család osztozik Ummi Abdullah útjában, de a sok, Törökországban keringő történet alapján nem kevesen. Dilovasiból, egy 42 ezres városból például legkevesebb négy család ment a közelmúltban Szíriába – tudta meg az ottani hatóságoktól az AP. A környező városokból meg még több tucatnyi. Aktan is azt mondja, hogy több olyan családdal tartja a kapcsolatot, amelyik hasonló cipőben jár. Ankarában például egy család 15 tagja kerekedett fel és ment át Szíriába, “mintha csak nyaralni mennének.”
Az ISIS szívesen propagálja magát család-barát szervezetként. Egyik videójában egy montázst mutat be, amelyben különböző országokból érkezett muszlim harcosok tartják a karjaikban a gyermekeiket egy vidámpark előtt. Az egyik férfi, az amerikai Abu Abdurahman al-Trinidadi egy kisfiút fog, akinek a hátára játék gépfegyvert erősítettek. Azt mondja: “Nézd ezeket a kisgyerekeket. Jól mulatnak.”