Az egyiptomi al-Amarna város melletti régészeti ásatások során, amely az ókori Egyiptom egyik legfontosabb regionális központja volt, egy női koponyán legalább 70 különböző bonyolult és hosszú hajtincset találtak.
Jolanda Bos, amerikai régész erről készített egy tanulmányt a Journal of Egyptian Archaeology című régészeti folyóiratban. Ebben leírja, hogy a nőt nem mumifikálták, nevét sem ismerik, s csak egy „gyékényszőnyegbe” volt becsomagolva. „A női koponyán, jól elkülöníthetően, több rétegben, legalább 70 tincs volt látható. Ezeket minden jel szerint a nő halála után rakták fel, mivel eléggé dísztelen.” – olvasható a tanulmányban, s Bos megjegyzi még, hogy „a hajpótlás sokkal hétköznapibb tevékenység volt Amarnában, mint azt, ahogy a kutatók először feltételezték.” Ugyanakkor abban a kérdésben még nem sikerült dűlőre jutni, hogy vajon voltak-e olyan frizurák, amit kimondottan a temetésre használtak.
Bos már több vendéghajjal kipótolt frizurájú maradványt megvizsgált, az egyik tetem koponyáján például többszínű, őszes és barnás tincseket is talált, s arra következtetett, hogy az illető többféle hajkoronából származó vendéghajat is kaphatott. Az amarnaiak a rövidebb stílust is szerették, gyakran vállig érő hajat hordtak. A leghosszabb póthaj, amelyet eddig találtak, 30 centiméter volt. A szakértők szerint zsírt használtak a haj megformázásához, azonban az még további kutatást igényel, hogy növényi vagy állati zsírral dolgoztak-e a korabeli “fodrászok”.
A kutatók összesen száz darab, az amarnai temetőből nemrég feltárt koponyát vizsgáltak meg. Nemcsak a hajdíszítés esetében voltak érdekességek. Például az egyik sírban egy őszes hajú holttestet találtak, amelynek a hajszálain narancssárgás-vöröses színű, valószínűleg hennából származó festéket fedeztek fel. Tehát minden jel szerint az ókori Egyiptomban is átfestették az őszülő hajat.