Egy olyan térségben, amelyben sok helyen a nőknek naponta kell megküzdeniük az emberi jogaikért, igazán ünnepelni való esemény lesz ez. Nők, egy olyan listán, ahol sokáig csak a leghatalmasabb sejkek, királyi fenségek, üzletbirodalom-tulajdonosok és elnök-vezérigazgatók szerepeltek. De hogy kerültek a Forbes magazin illusztris rangsorába ezek a nők a Közel-Keleten, ahol a munkavállalók alig negyedét teszik ki a nők, és közülük is csak kevesen indulnak el a ranglétrák csúcsai felé?
Mi a titka a sikerüknek? Gazdagság? Vagy csak kemény munka, elkötelezettség és ambíció, akár a férfiaknál? Döntsék el önök. A Forbes mellett a jordániai hírportál, az AlBawaba segítségével mutatjuk meg őket. A nőket, akik a világ legmagasabb tornyánál, a dubaji Burdzs Kalifánál is magasabbra törnek. Nők a csúcson: őket találta a Forbes az idén a Közel-Kelet legnagyobb hatalmú asszonyainak a pénzügyi-üzleti világban. Némelyiküket már többedszerre.
1. Seika Al-Bahar. A Kuwaiti Nemzeti Bank vezérigazgató-helyettese. Jóllehet úgy néz ki, mint egy mozisztár, Stanfordban és a Harvardon szerzett diplomát, és több mint 30 éves banki tapasztalata van. Az Öböl legrégibb és legnagyobb bankjának második embereként több más pénzintézet igazgató tanácsában is benne van, például a katari Nemzetközi Bankéban.
2. Dr. Nayla Al Hayek. A libanoni Swatch csoport elnöke. Ő forgalmazza a Breguet, Blancpain, Omega, Longines és Tissot órákat is a térségben. De nem csak óriaipari csúcsvezető, nemzetközi lovasbíró is. A céget az édesapjától örökölte, 2010-ben. Azóta 1 milliárd dollárért megszerezte a Harry Winston luxusékszer-cég képviseletét is. Ez a vállalat vásárolta meg tavaly a világ legnagyobb hibátlan kék gyémántját.
3. Szalma Ali Szaif Bin Harib. A dubaji Economic Zones World emírségi vezérigazgatója, a Dzsebel Ali vállalkozási szadövezet első embere. A globális fejlesztő cég gazdasági övezeteket, ipari parkokat, technoparkokat, raktárakat és elosztó központokat épít és működtet. Vezére most a 2020-as dubaji expo miatt izgatott. A Cardiff Intézet egykori diákjaként vélhetően sokat tehet a brit részvételért.
4. Huda Al Ghoszon. Az Aramco személyzeti igazgatója Szaúd-Arábiában. Ki más csábíthatná a legnagyobb tehetségeket a világ legnagyobb olaj- és gáz-óriásához, mint egy nagy tehetség? A személyzeti főnöknek ráadásul a cég sok területén van tapasztalata: sok mindent kipróbált 33 éves pályafutása alatt.
5. Nabila Al-Tuniszia. Az Északi Terület projekt vezérigazgatója, ugyancsak az Aramcónál. A cégnél Vaslady-ként ismerik. Eredetileg számítástechnikai mérnöknek tanult, és kulcsszerepet játszott abban, hogy a cégnél a legújabb technológiákat honosították meg.
6. Dr. Amina Al-Rusztamani. A TECOM Investments befektetési cég dubaji vezérigazgatója, az amerikai George Washington Egyetemen szerzett mérnöki diplomát és doktori fokozatot. Benne van az Emírségek médiáját irányító testület és a Dubajt átformáló “Smart City” projekt igazgató tanácsában is. Olyan aggyal, mint az övé, Dubaj nem is tud mást tenni, mint hogy “okos város” legyen!
7. Fadwa Al-Homaizi. A kuvaiti Kout Élelmiszer Csoport vezérigazgatója. És az alapítója is. A mostani óriás még ‘Hungry Bunny’, “Éhes nyuszi” néven rajtolt 1982-ben vega burgerekkel, az első helyi franchise-ként, de aztán az ő segítségével más élelmiszer-koncessziókat is megszerzett. A vezérigazgató-asszony emellett még a LoYAC ifjúsági szervezet igazgatóságában is ott van.
8. Maha Al-Ghunaim. Egy másik óriás alapítója, negyedmagával ő hozta létre a Global Investment House Kuwait befektetési céget, 1998-ban. Az ő nevéhez fűződik a vállalat bevezetése a londoni tőzsdére, az első kuvaiti cégként. Matematikából diplomázott, innét érti a tőzsdét.
9. Szara Akbar. A Kuwait Energy vezérigazgatója. 28 éves olaj- és gázüzletági tapasztalata révén a Közel-Kelet egyik legtekintélyesebb szakembere az energiaiparban. De emellett környezetvédelmi tevékenységet is végez, ezért az ENSZ is kitüntette.
10. Elham Mahfouz. A kuvaiti Kereskedelmi Bank gyorsan emelkedő csillaga előbb a new yorki kirendeltséget vezette, aztán a pénzintézet nemzetközi ügyeit igazgatta, majd a vezérigazgató helyettesévé léptették elő, végül pedig az övé lett a vezérigazgatói szék is. Mindez alig 14 év alatt! A kairói Amerikai Egyetemen szerzett alapdiplomát üzleti vezetésből.