Libanon az orosz piacra készül betörni

Az Oroszország és a Nyugat között dúló “szankciós háború” legnagyobb nyertesei a kelet-ázsiai és a közel-keleti országok, amelyek igyekszenek a saját áruikkal pótolni az amerikai és az európai termékeket, vagy éppen megvenni az orosz mezőgazdasági árukat. Egyiptom, Irán, Szíria és Törökország után Libanon is kiemelten érdeklődik az orosz piac iránt.

„Libanon számára kiváló lehetőség most Oroszország, ezért megéri oda befektetni. A libanoni magánszektor és a mezőgazdasági vállalatok most készítenek elő egy hosszú tervet arra vonatkozóan, hogy megnöveljék az exportjukat Oroszországba.” – ezt többek között Fadi Gemayel, a Libanoni Ipari Egyesület vezetője nyilatkozta a hétvégén. Gemayel kitért arra, hogy az augusztus 7-én, az európai és az amerikai termékek ellen bevezetett orosz tilalom miatt Moszkva kiemelten érdeklődik a libanoni hús, halak, gyümölcsök és zöldségek iránt. 

Az Oroszországba irányuló export növelése pedig nagyon jól jönne most Libanonnak: az arab ország főleg mezőgazdasági termékeket eladásából próbál megélni. Bejrút 40 afrikai, 40 európai és 35 ázsiai országnak szállít a saját termékeiből, de viszont fokozatosan csökken a kivitel nagysága: 2013-ban 1,2 milliárd dollár értékben exportált árukat külföldre, de 2014 elején már 1 milliárd dollár alá esett ez az összeg.

Ezért Bejrút számára “megfontolandó alternatívát” jelent az orosz piacra való betörés, bár azt elismerik, hogy emiatt csökkenteni kellene az árakat. Azonban megéri ezt az áldozatot: a libanoni-orosz kereskedelem növekedő tendenciát mutat. 2014 júliusában 17 millió dollárt tett ki a kereskedelmi mérleg, amely legalább 25 százalékos növekedést jelent 2013-hoz képest. „Oroszország egy 150 millió fős piac, ahol nagyon sok muszlim él. Ezért nekik is tudunk külön halal élelmiszert, szállítani.” – jelentette ki a libanoni Daily Star lapnak Vreij Sabounjian korábbi iparügyi miniszter. Ezenfelül hozzátette, hogy szívesen várják az orosz befektetőket, főleg az energiaszektor és az áramellátás területén. „Országunk és iparunk egyik legnagyobb problémája, hogy nincs elég áram és sokszor van áramszünet. Ezért alternatív energiaforrások után nézünk.”

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez