Két héttel ezelőtt a Jemenben harcoló két félnek – a síita húsziknak és a jemeni kormánynak – sikerült megegyezniük. A fegyverszüneti megállapodást Abdelkader Helal, Szanaa kormányzója és Huszein al-Ozzi, a húszik politikai ügyekben illetékes képviselője írta alá. Az egyezség értelmében csökkent az üzemanyagok ára, sőt várhatóan hamarosan távozik posztjáról a miniszterelnök is. Azonban a síita húszik és a kormányhoz hű szunnita milicisták egyaránt erőgyűjtésre, valamint átcsoportosításra használták fel a fegyverszünetet.
Észak-Jemenben legalább huszonketten vesztették életüket, amikor a síita húszi tüntetők, illetve felkelők és a kormányhoz hű törzsi harcosok közötti összecsaptak. Szanaatól északnyugatra fekvő al-Dzsavf tartományban zajló harcokban tizenöt húszi fegyveres és hét szunnita fegyveres halt meg. A húszik szóvivője az összecsapások után győzelmet hirdetett, és elmondta, hogy a csoport a tartomány egy jelentős részét hatalmába kerítette. Azonban a szunnita törzsi vezetők erre reagálva közölték: csak „taktikai visszavonulást” hajtották végre, hogy így tegyék lehetővé a jemeni hadsereg számára a felkelők állásainak a bombázását.
A harcok már elérték a jemeni fővárost is: Szanaa északnyugati külvárosaiban csaptak össze a húszi fegyveresek megtámadták a jemeni hadsereg állásait. Mivel a hadsereg több ellenőrző pontról visszavonult, ezért a helyi Muszlim Testvériség pártja, az Iszláh, aktivizálta a saját milíciáját és Samlán városnegyedben megállítottak a húszik előrenyomulását. Samlán ad otthont a szunnita fegyveresek fellegvárának számító Imán Egyetemnek.
Ma délelőtt a síita húszi lázadók, többek közt rakétákkal, ostromolták meg a jemeni köztelevízió épületét. Az állami tévécsatorna arról számolt be, hogy a lázadók “a legkülönfélébb fegyverekkel” lövik őket. Az utóbbi napokban legkevesebb hatvan halálos áldozatot követelő harcok folytatódásától tartva több száz lakos menekült el Szanaa területéről.
A harcok eszkalálódása miatt a jemeni polgári repülési hatóság pénteken közölte, hogy a külföldi légitársaságok a következő huszonnégy órában nem indítanak járatokat az ország nemzetközi repülőterére a húszik és a szunniták között hetek óta zajló összetűzések miatt. A testület hozzátette, hogy a légitársaságok a határidő letelte után felülvizsgálják a korlátozást.
Jemenben egyszerre több, az országot destabilizáló belső konfliktus zajlik: délen szeparatista mozgalom tevékenykedik, ugyanakkor az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet is itt harcol. Ehhez adódik hozzá az északi húszik harca a területük kiterjesztéséért és jogaik megerősítéséért. A síita vallású húszik korábban éveken keresztül vívtak fegyveres harcot a kormány ellen, illetve szunnita csoportokat is támadtak.