Megszületett az orosz-egyiptomi fegyvervásárlási egyezmény

Már több mint egy hónap telt el Fattah el-Szíszi oroszországi útja óta, amikor Vlagyimir Putyin orosz vezető Szocsiban fogadta az egyiptomi elnököt. A tárgyalások során a regionális kérdésektől kezdve, a bilaterális kereskedelem fokozásán át, egészen az orosz befektetések növeléséig szinte minden szóba került. Ezen a héten pedig pont került a fegyvervásárlási egyezmény végére: Moszkva és Kairó között 3,5 milliárd dollár értékű fegyverszállításról született előzetes megállapodás.

Ezen a héten előrelépés történt a Kairó által régóta áhítozott orosz fegyverek területén. Még 2013. november 13-án Szergej Sojgu orosz védelmi egyezett meg az egyiptomi kormánnyal, hogy az oroszok tárgyalások során korszerű helikoptereket, MIG 29M/M2 vadászgépeket és légvédelmi rakétákat ajánlottak fel eladásra. Azóta azonban elhúzódtak a tárgyalások, mivel az egyiptomi kormány nem tudta kifizetni a kért összeget, csupán légvédelmi rakétákat vásárolt az orosz hadi gyáraktól. Sokáig csend volt a fegyvervásárlási egyezmény körül, s csupán a múlt hónapban – a rendkívül nagy jelentőségű – Sziszi-Putyin találkozón bukkant fel ismét a téma. 

Az orosz sajtó szerint most sikerült áthidalni az akadályokat és így megvalósult a három milliárd dollár értékű fegyvervásárlási egyezmény minden pontja, amely többek közt az orosz Mi-35-ös harci helikopterekkel, Mi-17-es szállító- és támogatóhelikopterekkel, illetve MiG vadászrepülőgépekkel bővült. Kairó így akarja pótolni azt, hogy az Egyesült Államok tavaly ősszel befagyasztotta az Egyiptomnak szánt évi mintegy 1,3 milliárd dolláros katonai segélyét. Ezenfelül – bár Washington többször megígérte – az egyiptomi légierőnek még mindig nem szállították le a 10 amerikai Apache helikoptert.

A 3,5 milliárd dollár értékű fegyverszállítmány tartalmazza még a könnyűfegyvereket, légvédelmi rendszereket és tüzérségi felszereléseket is. Az egyiptomi sajtóban felbukkant az a hír is, miszerint Oroszország Sz-300-kat típusú rakétákat fog szállítani Egyiptomnak, de ezt egyelőre más forrás nem erősítette meg.

Oroszország a világ második legnagyobb fegyverexportőre, és az amerikai-egyiptomi nézeteltérések kínálta lehetőség – megfigyelők szerint – már csak az ukrán válság kapcsán született, Moszkvát sújtó gazdasági büntetőintézkedések miatt is kapóra jött az orosz hadiiparnak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez