Tegnap egy szaúdi bíróság halálra ítélt két embert, akiket bűnösnek találtak egy al-Kaida terrorista sejt felállításában és merényletek megszervezésében. A csoport többi tagját 15 és 35 évnyi börtönbüntetésre ítélték. Rijád már 2011 óta foglalkozott ezzel az üggyel, s a hatóságok egy speciális bíróságot is felállítottak, hogy elítéljék a szaúdi és az egyéb állampolgárságú terroristákat. A sejtet valamikor 2003-ban hozták létre és merényleteket hajtottak végre egészen 2006-ig. A csoportban három külföldi – két marokkói és egy jemeni – állampolgárságú személy is volt, akik tüzet nyitottak a rendőrökre és egyet közülük megöltek. Azonban a lövöldözésben még három civil is meghalt, s további 12 pedig megsebesült.
A szaúdi bíróság ezenfelül emberrablási kísérletek – nem muszlimokat – és a királyi család elleni merényletek szervezése miatt is elítélte a terroristákat. A csoportnak 30 napja van fellebbezni. A döntést nagyban befolyásolta, hogy Rijád az év elején bevezette az új, sokkal szigorúbb, terrorizmus elleni törvényt a Perzsa-öböl menti monarchiában. A törvény megfogalmazása szerint minden olyan tett, amely “ingataggá teszi a társadalom biztonságát vagy az állam szilárdságát, vagy sérti a nemzeti egységet, vagy a nemzet tekintélyét tépázza” terrorista cselekménynek tekinthető, így akár az ateista és a rendszerváltásra felszólító nézetek terjesztése is.
Ugyanez a bíróság fog foglalkozni azokkal a szaúdi állampolgárokkal, akiket azért tartóztattak le nemrég, mert részt vettek a szíriai polgárháborúban, valamelyik szélsőségesen iszlamista és terrorista csoport oldalán. Jelenleg még mindig zajlik a tizenhárom szaúdi pere, amely az új törvény háromtól huszonöt évig terjedő börtönnel bünteti a “királyságon kívüli erőszakos akciókban való részvételért”, de nem kizárható a halálos ítélet sem.