Pufferzónát létesítenek Törökország déli részén

Habár Törökország nem vesz részt az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet elleni koalícióban, de ez nem jelenti azt, hogy Ankara nem veszi komolyan az iszlamistákat. Recep Tayyip  Erdogan a tegnap tartott török-katari találkozó után bejelentette, hogy egy ütközőzónát hoznak létre az iraki és a szíriai határ mentén.

Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke, tegnap az újságírók előtt bejelentette: Törökország egy „puffer zónát” hoz létre a déli területen, pontosabban az iraki és a szíriai határ közelében, amely “ütközési területként” funkcionálna, hogyha az Iszlám Állam nevű terrorista csoport harcosai betörnének a kis-ázsiai ország területére. “Egyelőre még a hadsereg vizsgálja ennek a lehetőségét,de készen áll arra, hogy a török nép biztonsága érdekében egy ilyen ütközőzónát létesítsen.” – jelentette ki Erdogan, de azt nem részletezte, hogy pontosan hol is fog húzódni ez a terület és mennyi török katona fog állomásozni a régióban.

Törökország a múlt héten bejelentette, hogy nem vesz részt az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet elleni, amerikai kezdeményezésű koalícióba. Sőt, Ankara nemcsak a katonai részvételre mondott nemet, hanem arra is, hogy a NATO és a koalíció vadászgépei meg bombázói Törökország légibázisait használják, vagy onnan indítsanak szárazföldi támadást. Ennek egyrészt az az oka, hogy a terrorista csoport 46 török túszt tart fogva, másrészt pedig a török kormány attól tart, hogy a nyugati országok által az iraki hadseregnek és az iraki kurdoknak szállított fegyverek végül a Kurd Munkáspárthoz (PKK) fog kerülni. Ők pedig folytatnák a függetlenségi harcukat. 

A tegnap tartott katari-török találkozón más jelentős megbeszélésekre is sor került. Ankara „szívesen fogadja” azokat az egyiptomi, egykori Muszlim Testvériség tagokat, akiket a múlt héten utasítottak ki Katarból. A kiutasítottak között van Amr Darrag, egykori tervezési miniszter, Wagdi Ghoneim muszlim prédikátorok és Mahmúd Huszein, a testvériség főtitkára is. Törökország és Katar voltak az egyiptomi Muszlim Testvériség és Mohamed Murszi iszlamista elnök legnagyobb támogatói. Ezenfelül ez a két ország nyújt leginkább diplomáciai és anyagi támogatást a líbiai Muszlim Testvériségnek, valamint a Tripoliban, a Fadzsr Líbia (Líbia Hajnala) által felállított kormányzatnak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez