Barack Obama amerikai elnök szerda esti televíziós beszédében közölte, hogy egy nemzetközi koalíció élére állva Szíriára is kiterjeszti az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elleni légicsapásokat, újabb katonákat vezényel Irakba, és harcképes erőt kíván kovácsolni a szíriai mérsékelt felkelőkből, amihez felhatalmazást és pénzt kért a kongresszustól.
“Célunk világos: egy átfogó és kitartó terrorelhárítási stratégiával meg fogjuk gyengíteni és végeredményben meg fogjuk semmisíteni az ISIL (Iszlám Állam Irakban és Levantéban)” – tette hozzá. Az elnök beszéde során mindvégig ezt az elnevezést használta.
Barack Obama amerikai elnök európai idő szerint ma hajnalban négypontos cselekvési stratégiáját ismertetett, amelyben felvázolta miképp fog harcolni az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet ellen.Obama kijelentette, hogy az Egyesült Államok módszeres légi hadjáratot fog folytatni a terroristák ellen, és a korábbiakkal ellentétben már nemcsak a saját állampolgárai védelmére és humanitárius küldetésekre fog összpontosítani, hanem az iraki erők offenzívájával párhuzamosan mér majd csapásokat a “kalifátus” célpontjaira.
“Mi több, világossá tettem, hogy le fogjuk vadászni a terroristákat, akik az országunkat fenyegetik, bárhol is legyenek. Ez azt jelenti, hogy nem fogok habozni az ILIÁ-val szemben Szíriában is fellépni Irak mellett.” – jelentette ki a Fehér Házban tartott tájékoztatón. Tovább azt is mondta, hogy az új bagdadi kormány megalakulása nyomán újabb 475 katonát vezényel Irakba, akik kiképzik, valamint hírszerzési adatokkal és felszereléssel látják el az iraki és a kurd erőket, de a harcokban nem vesznek részt.
A beszéd után John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke és Kevin McCarthy, a szövetségi alsóház republikánus többségének vezetője kijelentette, hogy támogatja Obamának a szíriai felkelők felfegyverzésére vonatkozó javaslatát. Az elnök stratégiája azonban szerintük nem elégséges a terrorizmus elleni küzdelemhez, és csak nagyon lassan lehet végrehajtani. “Továbbra is aggódom, hogy ezeket a lépéseket teljes mértékben csak évek alatt lehet végrehajtani, miközben az ISIL lendületét és területfoglalását azonnal meg kell állítani” – fogalmazott Boehner.
Michael McCaul, a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus elnöke szerint az amerikai kormány az elmúlt években nem akart szembenézni a növekvő veszéllyel Szíriában, de az elnök beszéde “fordulópontot” jelent. Dianne Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának demokrata elnöke, aki szintén bírálta Obamát az IÁ-val kapcsolatos korábbi magatartása miatt, úgy nyilatkozott, hogy az elnök felismerte a veszély súlyosságát és ellenoffenzívába kezdett.
Kína – akárcsak a régió többi országa – pozitívan fogadta az amerikai bejelentést. A kínai külügyminisztérium szóvivője az Obama bejelentésével kapcsolatos kérdésre válaszolva azt hangoztatta, hogy “a nemzetközi közösségnek együtt kell dolgoznia a terrorizmus elleni harcban, beleértve egyes országok erőfeszítéseinek támogatását”.
Hua Csun-jing megállapította, hogy “a terrorizmus nemzetközi táptalaját még távolról sem sikerült megszüntetni”, s kifejtette, hogy az IÁ fegyveresei Szíriában és Irakban új veszélyt képviselnek a globális biztonságra. Hozzátette, mindez a terrorizmus elleni nemzetközi összefogást is új kihívások elé állítja. A helyzetet “összetettnek és súlyosnak” nevezte.
Franciaország már korábban is jelezte, hogy az Egyesült Államok vezetésével kész részt venni egy esetleges katonai akcióban a térségben az Iszlám Állam ellen.
“Irakban a kormány és a kisebbségek is segítséget kértek. Mi erre fegyverszállítmányokkal és humanitárius segéllyel válaszoltunk, és ha szükség van rá, részt veszünk egy katonai légi akcióban”– jelentette ki Laurent Fabius francia külügyminiszter, aki hozzátette még, hogy A média egy része azt mondja, hogy Franciaország kész fellépni Irakban, de Szíriában nem. Ez nem így van. Mindkét esetben cselekednünk kell, de nem ugyanolyan módon. Bassár el-Aszad (elnök) nem megbízható partner, az Iszlám Állam cinkosa. Ott folytatjuk a mérsékelt ellenzék támogatását, amely egyaránt harcol a rendszer és az iszlamisták ellen.”
“Az ENSZ előzetes jóváhagyása nélkül a nemzetközi jog durva megsértésének és agressziónak minősülne az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni amerikai beavatkozás Szíriában.” – mondta csütörtökön Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő. Moszkva ezzel arra utal, hogy minden légicsapást és katonai hadműveletet egyeztetni kell Damaszkusszal és Bassár al-Aszad elnök beleegyezése nélkül nem szabad semmiféle katonai akciót végrehajtani.
Németország és Nagy-Britannia nem vesz részt az Iszlám Állam elleni amerikai légicsapásokban – jelentette be a két ország külügyminisztere csütörtöki berlini megbeszélésük után. Frank-Walter Steinmeier német és Philip Hammond brit külügyminiszter közös sajtótájékoztatójukon egyaránt az hangsúlyozták, hogy országuk támogatja a kalifátus visszaszorítását célzó nemzetközi erőfeszítéseket, de nem csatlakoznak az Egyesült Államok által a terroristák ellen tervezett légi hadjárathoz.