Veszélyben a palesztin kiegyezés: Abbász szakítani akar a Hamásszal

2014. április 23-án komoly visszhangot váltott ki a Közel-Keleten, hogy a két rivális palesztin szervezet – a mérsékelt Fatah és a szélsőséges Hamász – kiegyezett egymással és közös egységkormányt hoznak létre a jövőben. Azonban már akkor több elemző is figyelmeztetett, hogy ilyen megállapodások korábban is születtek, de sohasem voltak hosszú életűek. Nagyon úgy tűnik, hogy ez is hasonló sorsra fog jutni.

“Hamász nem tiszteli a palesztin egységkormány létrejöttekor kötött megállapodásokat, s az iszlamista szervezet továbbra is önkényuralmat gyakorol a Gázai övezetben.” – jelentette ki Mahmúd Abbász palesztin elnök Kairóban majd még hozzátette: “A Fattah nem fogadja el a szituációt, főleg azt, hogy egy árnyékormány működik Gázában.” 

Abbász szombat este három napra az egyiptomi fővárosba érkezett, hogy az Arab Liga tagállamainak külügyminisztereit értesítse az általa vezetett Fatah és a Hamász alkotta egységkormány működésével és az Izraellel folytatott béketárgyalások újraélesztésével kapcsolatos kérdésekről.

A palesztin elnök keményen kritizálta az iszlamista szervezet vezetőit, mivel szerinte a Hamász fegyverei segítségével “uralkodik az amúgy is romokban heverő” övezetben,s a radikális csoport mintegy 27 minisztériumi államtitkára jelenti a valódi hatalmat a térségben. Abbász azt is nyilatkozta, hogy a július 8-án kirobbant gázai válságban az iszlamista szervezet mindössze ötven tagját vesztette el, miközben az ötven napig tartó harcokban 861 Fatah-harcos esett el. Ezenkívül bírálta még a Hamász kivégzéseit is: a szervezet ugyanis mintegy harminc-negyven, árulással vádolt palesztin végzett ki, mindenféle bírósági tárgyalás nélkül. ” A helyzet most százszor rosszabb, mint a 2009-es és 2012-es gázai hadműveletek után volt.” 

Az anyagi károk és az újjáépítés költségei is szóba kerültek. Abbász a Palesztin Hatóság szakértői bizottságára hivatkozva azt mondta, hogy legalább hat milliárd euróba kerül a Gázai övezet újjáépítése. A Palesztin Fejlesztési és Újjáépítési Gazdasági Tanács (PECDAR) szakértői szerint a Gázai övezet újjáépítése még az izraeli blokád teljes feloldása esetén is öt évet vesz igénybe. A PECDAR-jelentés 13 szerzője javaslatot tett arra, hogy a lerombolt házak után maradt mintegy 2,2 millió tonnányi törmeléket a Gázai övezetnek a tenger felé való kiterjesztéséhez használják fel. Izraeli oldalról a Gázai övezet elleni izraeli Erős Szikla hadművelet július 8-ától augusztus 26-ig tartott, költsége meghaladta a 9 milliárd dollárt (2160 milliárd Forintot).

Természetesen a Hamász korántsem örült a kemény bírálatoknak. Számi Abu Zuhri, a Hamász szóvivője egy vasárnapi sajtóközleményben határozottan elutasította a palesztin elnök szavait, amelyeket teljes mértékben “indokolatlannak” minősített. “Abbász mondatainak semmilyen valós alapja nincs. A palesztin elnök igazságtalan a palesztin néppel és a kimagasló katonai győzelmet lehetővé tevő Ellenállással (Hamász) szemben.” – nyilatkozta a szóvivő. 

A több mint 2100 palesztin halálát okozó gázai válságban szemben álló felek augusztus 26-án meghatározatlan idejű fegyverszünetet kötöttek, amelyet a következő egy hónapban a palesztin és az izraeli küldöttségek közti közvetett tárgyalások követnek. Abbász az Araba Liga külügyminisztereivel várhatóan vasárnap ismerteti a tárgyalásokkal kapcsolatos hivatalos álláspontot, s előre jelezte, hogy egy sor “nem hagyományos lépést” tervez arra az esetre, ha “az izraeli megszállók” folytatják jelenlegi politikájukat. Izrael ugyanis néhány napja bejelentette, hogy 400 hektárnyi területet államosít Ciszjordániában, válaszul arra a gyilkosságra, amelyet palesztinok követtek el júniusban három izraeli tizenévessel szemben.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez