„Az Egyesült Államok nemzetközi összefogás kialakításán dolgozik annak érdekében, hogy visszaszorítsák Irakban a muszlim szélsőségeseket.” – jelentette ki pénteken a walesi Newportban zajló NATO-csúcstalálkozó helyszínén John Kerry amerikai külügyminiszter, majd később hozzátette, hogy az alakuló alkalmi katonai koalícióban a dolgok eddigi állása szerint az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kanada, Ausztrália, Törökország, Olaszország, Lengyelország és Dánia venne részt.
Kerry szerint ennek a formálódó nemzetközi katonai koalíciónak olyan támadásokat kell intéznie az Iszlám Állam nevű, valamint egyéb szélsőségesen iszlamista terrorszervezetek ellen, amelyek megakadályozzák, hogy e militánsok területeket tudjanak saját uralmuk alá hajtani. Támogatást kell nyújtani az iraki biztonsági erőknek, valamint mindazoknak, akik hajlandóak fellépni a fanatikusok ellen, anélkül azonban, hogy ez a nemzetközi koalíció közvetlenül katonákat küldene a helyszínre.
Francois Hollande francia elnök szintén támogatásáról biztosította a koalíciót, amely felveszi a harcot a terrorszervezettel, amennyiben ez az iraki hatóságok felkérésére és az ENSZ jóváhagyásával történik. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy semmi esetre sem fogja támogatni a szíriai elnököt Bassár el-Aszadot és Damaszkuszt.
Szintén tegnap egy másik, de rendkívül fontos bejelentésre került sor, mégpedig Irán részéről. Ali Khamanei ajatollah, Irán legfelső vezetője engedélyezte, hogy együttműködjenek az amerikai hadsereggel az Iszlám Állam elleni harc keretében. Ezentúl Teherán az iraki és a kurd erőkkel is egyeztetik a katonai műveleteket. Korábban a perzsa állam ellenezte az amerikai beavatkozásokat Irakban, de az iráni vezetés szerint a szélsőséges terrorista csoport már túllépett minden korábbi határt és súlyos veszélyt jelent a síiták számára.