Drónok a dubaji tűzoltóság szolgálatában

Dubajban már nemcsak a posta és a rendőrség fogja használni a pilóta nélküli repülőgépeket, hanem hamarosan a tűzoltóság is. Azonban a tűz megfigyelésén kívül sokkal aktívabb szerepet kaphatnak: már elkészült az első tűzoltó drón prototípusa.

A dubaji tűzoltóság is pilóta nélküli repülőgépeket fog alkalmazni a jövőben. A tűzoltók szolgálatába álló drónok nem konkrétan a tűzoltásban, hanem a megfigyelésben fognak részt venni: „real-timeban” (valós időben) fogják közvetíteni az eseményeket, valamint nyomon követik a tűz terjedését is.

A quad-drónok a felvételeket a tűzoltó állomás szerver termébe továbbítják, ahol egy operátorokból álló csapat irányítja a drónt és elemzik az eseményeket, valamint folyamatosan tájékoztatják a helyszínen lévő kollégákat. Egyetlen nagyobb probléma a drón repülésének viszonylag rövid időtartama: egyelőre csak 25 percig képes levegőben lenni egy ilyen drón. Ezért kifejlesztettek egy nagyobb változatot is, amely akár órákig is repül és GPS jeladóval rendelkezik, sőt a Google Earth nevű programot is tudja kezelni. 

“Egyelőre még csak a DCD (Dubaji Polgári Őrség) kötelékeiben fogják használni ezeket a drónokat, de biztos vagyok benne, hogy hamarosan a többi emirátusban is el fog terjedni.” – jelentette ki Ali Ghalaita a DCD egyik parancsnoka. Szerintük a tűzöltő járműveken tökéletesen elfér egy ilyen szerkezet, sőt olyan motorkerékpárokat is bemutattak már, amelyek képesek a pilóta nélküli repülőgépeket szállítani.

Ugyanakkor az Infosec nevű kiállításon már bemutatták annak a drónnak a prototípusát, amely képes tűzoltást is végrehajtani. A 3M Novec 1230-as által használt Tűzvédelmi Folyadék nem károsítja a folyadékokra rendkívül érzékeny dolgokat, mint például az elektronikus vezetékeket, eszközöket vagy papírdokumentumokat. A folyadék nem hagy hátra maga után semmiféle emberre veszélyes toxikus anyagot sem. A drón képes berepülni olyan helyekre is, ahova esetleg a tűzoltók nem tudnának bemenni, vagy a helyszínen lévő tárgyak számára – például egy szerverszoba – roppant veszélyes lenne a hagyományos módszerekkel történő oltás.

A DCD nemcsak a tűzoltásban használná a drónokat. A Panasonic által kifejlesztett WV-ASF900 például képes percenként 1000 arckép rögzítésére és a biometrikus azonosításra mégpedig egy meglévő adatbázis segítségével. Állítólag a szerkezet ki tudja szűrni a keresett célszemélyt  akár több százezres tömegben is, s mindezt nem egész öt másodperc alatt hajtja végre.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez