“Biztonságban” vannak az elrabolt békefenntartók
Az ENSZ tisztségviselőit arról biztosították meg nem nevezett forrásból, hogy biztonságban van az a 44 békefenntartó, akit szíriai lázadók raboltak el a Golán fennsíkról. Állítólag a “saját biztonságuk érdekében” hurcolták el őket.
A fegyveresek, köztük az al kaidás Nuszra Front harcosai szerdán rohanták meg a határátkelőt Szíria és az Izrael által megszállt Golán fennsík között. Az ott állomásozó ENSZ-békefenntartók közül 44, a Fidzsi szigetekről érkezett katonát hurcoltak magukkal, miután a fegyvereik átadására kényszerítették őket. A lázadók körbevettek egy másik, 72 fülöp szigeteki katonából álló egységet is. Az ENSZ békefenntartói az 1974-es izraeli-szíriai tűzszüneti egyezmény betartását ellenőrzik a Golán fennsíkon, amelyet Izrael az 1967-es háborúban foglalt el Szíriától.
Az ENSZ azt nem közölte, hogy hol és kinél van a 44 fidzsi katona, és mikor engedik el őket, de azt igen, hogy előrehaladás történt a szabadon engedésükért folytatott tárgyalásokon. “Az ENSZ-t megbízható forrásból arról biztosították, hogy a 44 békefenntartó… biztonságban és jó egészségben van” – közölte az ottani béfenntartó erők, az UNDOF szóvivője. Hozzátéve, hogy magukkal a katonákkal még nem tudtak kapcsolatba lépni.
Az ENSZ-t egyébként arról tájékoztatták az emberrablók, hogy a békefenntartókat a “saját védelmükben” vitték el a harcmezőről. A fülöp szigeteki katonák még mindig a lázadók gyűrűjében vannak, ők nem voltak hajlandók átadni a fegyvereiket. Velük állandó kapcsolatot tart az UNDOF parancsnoksága. “Ők sem sérültek meg, és jó egészségben vannak” – mondta a szóvivő.
A tárgyalások a kéksapkások elengedéséről a fegyveres csoportok mellett azokkal az országokkal is folynak, akik hatással lehetnek rájuk. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a békefenntartók azonnali elengedését követelte, és segítséget kért az őket befolyásoló államoktól.
Jelenleg összesen 1200 békefenntartó szolgál az UNDOF-ban, a Fülöp szigetek és Fidzsi mellett Indiából, Írországból, Nepálból és Hollandiából.
Az Izraeli Védelmi Erők aggódnak a helyzet miatt. Netanjahu miniszterelnök együttműködést ígért a békefenntartók kiszabadításában. Azt mondta: közös az ellenség, “a radikálus iszlámista terroristák, akik kegyetlen kivégzők, és terrorizálják az embereket a kezükre került területeken”.