Végre béke? A gázai részletek

Hosszú távú tűzszünetről egyezett meg Kairóban Izrael a gázai fegyveres csoportokkal. A hét hete tartó gázai háborúnak talán vége. A mérleg körülbelül 2200 halott.

A Hamasz helyettes politikai vezetője, Mussza Abu Marzuk szerint a tűzszünet “az ellenállás győzelme”. Izraeli kormánytisztviselők azt mondták, enyhíteni fognak a gázai blokádon: átengedik a segélyeket és az építóanyagokat. A többi vitatott kérdésről egy hónapon belül folytatódnak a közvetett megbeszélések Kairóban, beleértve Izrael követelését is a gázai fegyveres csoportok lefegyverzésére.

Mielőtt délután életbe lépett a fegyvernyugvás, még mindegyik oldal támadott. Egy, az utolsó pillanatban indított gázai rakéta-sorozat egy izraeli civilt megölt, hat másikat pedig megsebesített az eskoli területi tanácsnál – tudta meg a BBC orvosi forrásokból. Kicsivel korábban legkevesebb hat palesztin lett izraeli légicsapások áldozata – közölték Gázában.

Palesztin tisztségviselők szerint Egyiptom tűzszüneti javaslata az ellenségeskedés teljes beszüntetésére szólította fel a feleket, a gázai átkelők azonnali megnyitását célozta Izraelbe és Egyiptomba, valamint a gázai halászati övezet kiterjesztését a Földközi tengeren.

A megállapodás szerint egy hónap múlva Izrael és a palesztin frakciók megvitatják egy tengeri és egy légikikötő építését Gázában, és körülbelül 100 olyan palesztin újbóli szabadon engedését, akit az elrabolt Gilan Salitért cserébe engedtek ki még 2010-ben, és vettek újra őrizetbe a közelmúltban Ciszjordániában.

Izrael és Egyiptom emellett egyaránt biztosítékot szeretne kapni arra, hogy egyikük területéről sem csempésznek be fegyvereket Gázába. A tűzszüneti megállapodást tömegek ünnepelték fegyverlövésekkel a gázai utcákon.

Izrael déli részén a fegyvernyugvás kezdete után újra megszólaltak a szirénák, azt még vizsgálják, hogy tényleg ért-e földet ott rakéta.

A tűzszüneti megállapodás több olyan elemet ötvöz, amelyek már hetek óta vita tárgyai voltak a közvetett kairói tárgyalásokon. A leglényegesebb momentum az elleségeskedések beszüntetése, ami lehetővé teszi a segélyszállítmányok és a nagyon is szükséges építőeanyag eljuttatását Gázába. A többi kényes kérdést későbbre hagyták, minimum egy hónap haladékot nyertek ezzel.

A Gázai övezetet irányító Hamasz egyik szóvivője azt mondta egy sajtóértekezleten: ‘Azért vagyunk ma itt, hogy bejelentsük az ellenállás győzelmét, Gáza győzelmét, Isten, kitartó népünk és az ellenállás segítségével”. Egy izraeli tisztségviselő ugyanakkor arról beszélt a BBC-nek: “Izrael elfogadja az egyiptomi javaslatot a határozatlan időre szóló tűzszünetről Gázában”. És hozzátette: a javaslatban nincs benne a Hamasz követelése kikötőről és reptérről, foglyokról és pénzalapokról. Ezeket egy hónapon belül vitatjuk meg, egyiptomi közreműködéssel.” Szerinte a Hamasz “megsemmisítő csapást” szenvedett, elveszítette ezer harcosát és 5200 terrorista bázisát érte találat.

Izrael július 8-án indította a Szilárd Sziklaszirt hadműveletet, azzakl a kinyilvánított céllal, hogy véget vessen a Gázából indított rakétatámadásoknak. Később pedig kiterjesztette az akciót a militánsok határ alatt átvezető alagútjainak megsemmisítésére. 

A délután életbe lépett tűzszünet előtt izraeli vadászgépek bombáztak két magasházat Gáza városban. A lakásoknak és irodáknak helyet adó Basa tornyot lerombolták, az Olasz Épületegyüttest, lakásokkal, irodákkal és kávézókkal komolyan megrongálták. A lakók mindegyik épületből el tudtak menekülni, miután az izraeli hadsereg előzetesen figyelmeztette őket. De 20-an megsebesültek, Gáza más részein pedig hatan haltak meg a fegyvernyugvást közvetlenül megelőző műveletekben. A Hamasz megint “példátlan bosszúakcióról” beszélt, míg Izrael a Hamaszt hibáztatta, amiért terrorista infrastruktúráját civilek által használt épületekbe: iskolákba, kórházakba, magasházakba telepítette.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez