A projekt az új, és a térségben legszigorúbb terrorellenes törvény része. Minden emírségben lesz rehab, annyi, amennyire szükség lesz – közölték. Azokat fogja gyógyítani, akik szirénhangokra terrorcsoportokhoz vagy szervezetekhez csatlakoztak. Persze, nem csak gyógyítani fogják: a bírósági ítéletek függvényében hosszabb-rövidebb időre a szabadságuktól is megfosztják őket. Az elvonó a börtönbüntetés alatt vagy után jön.
Az elvonókban pszichológusok, szociális munkások és imámok is dolgoznak majd. A cél az, mondta az egyik illetékes a Khaleej Times-nak, hogy megszabadítsák az Emírségek megtévedt polgárait a “mérgező nézetektől és bűnös gondolatoktól.”
Hogy miként fog működni és hogyan fog kinézni egy ilyen rehab, azt nem közölték. 2007 óta létezik viszont már terrorelvonó Szaúd-Arábiában, nem is egy. A legújabban, amelyet tavaly adtak át Rijádban, luxuskörülmények várják a megtért terroristákat. Van olimpiai méretű úszómedence például, használhatnak szaunát, mozit és konditeremben tarthatják formában magukat. Csaknem 3 ezer harcos kap kezelést ott, mielőtt kiengednék őket a börtönökből. A régebbi, rijádi és dzseddai rehabokban nincs semmi luxus, csak az új próbálja a fényűzés ízével eltántorítani az extrémizmustól a militánsokat. Aki jól halad, az heti két szabadnapot is kaphat, és azt a feleségével töltheti: erre a célra külön lakosztályok vannak az épületcsoportban.
A szaúdi luxus-rehabot a belügyminiszterről, Mohammed királyi hercegről nevezték el: ő maga is célpontja volt egy merényletének néhány évvel ezelőtt. Ugyanő szervezte egyébként az al-Kaida szaúdi szárnya elleni leszámolást, miután 2003 és 2006 között másfél száz embert öltek meg a királyság földjén a főként Afganisztánban kiképzett harcosok, akik leginkább azt sérelmezték, hogy Szaúd-Arábia befogadta az amerikai csapatokat az öbölháborúban, és azok egy darabig ott is maradtak.
Az elvonó főként vallási szemináriumokkal próbál célt érni: a vallás gyökereihez, a józan, mértékletes iszlámhoz akarja visszavezetni a lakókat, eltérítve őket a dzsihádtól. Értelmi és érzelmi egyensúly, párbeszéden és meggyőzésen keresztül – mondta a rijádi rehab vezetője még a megnyitón az AFP-nek. Szaúd-Arábiában tavalyig több mint 2 ezer al-Kaida harcos került szabadlábra elvonó után, és csak minden tizedik csatlakozott újra a szervezethez. Többen közülük viszont hírek szerint az Arab félsziget magasrangú terrorista vezetői lettek.