Szabadon engedték az Al-Dzsazíra újságíróját Szíriában

A kivégzett James Foley nem az egyetlen külföldi újságíró volt, akit az Iszlám Állam nevű terrorszervezet tartott fogva. Szíriában és Irakban is számos külföldi újságíró van az iszlamisták és a terroristák kezén, akikért aztán hatalmas váltságdíjat követelnek, s ha nem kapják meg, akkor kivégzik az illetőt. Néha azonban szabadon engednek egy túszt, mint ahogy most az Al-Dzsazíra amerikai állampolgárságú újságírójával történt. 

Tegnap Katar hathatós közbenjárásának köszönhetően szabadon engedték azt az amerikai újságírót, akit még 2012-ben raboltak el ismeretlenek egy törökországi településen,majd innen Szíriába hurcolták. Peter Theo Curtis két évig élt fogságban, egy június végén közzétettek egy videofelvételen arról beszélt, hogy “mindene megvan, amire csak szüksége van.” Szintén ezen a felvételen beszélt arról, hogy az al-Dzsazírának dolgozik és Bostonból származik.  Curtis szabadon engedését John Kerry amerikai külügyminiszter is megerősítette, és egyúttal leszögezte: országa minden diplomáciai, hírszerzési és katonai eszközt felhasznál annak érdekében, hogy elérje a Szíriában fogva tartott többi amerikai túsz kiszabadulását.

Curtis szabadon engedésére néhány nappal azután került sor, hogy a Szíriában és Irakban is harcoló Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szunnita szervezet megosztott a világgal egy videót egy másik amerikai újságíró, James Foley lefejezéséről. Az Üzenet Amerikának” című felvételen Foley kivégzője azt állítja, hogy a kezei között van egy másik amerikai újságíró, Steven Sotloff is, akinek az élete Barack Obama következő lépésének függvénye. Az amerikai elnök nemrég elrendelte az IÁ iraki állásai elleni légicsapásokat.

Az elmúlt hónapokban egyre gyakoribbá vált a külföldi állampolgárok, különösen az újságírók, elleni támadások. Az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIL) nevű szélsőséges, al-Kaidával kapcsolatban álló, csoportnak szinte kiemelt prioritásává vált, hogy minél több külföldi állampolgárt rabol el és cserébe váltságdíjat kér. Ugyanakkor az is elő szokott fordulni, hogy kivégzik őket, hogyha olyan felvételeket készítenek, amely esetleg “ártana” az ügyüknek. Összesen 13 nagy nemzetközi média, köztük a The New York Times, a BBC News, valamint a Reuters, az AP és az AFP hírügynökségeknek több mint negyven munkatársát tartják jelenleg fogva Szíriában. Becslések szerint a szíriai polgárháború kezdete óta eddig 150 újságíró vesztette életét.

Legutoljára Daniel Rye Ottosent dán fotóriportert engedték szabadon, akiért a szülei kifizették a váltságdíjat, mégpedig a tornászegyesületektől kaptak pénzt. Ottosen a szíriai fegyveres konfliktusról és a helyi lakosok, kiváltképpen a gyerekek és családtagjaik életéről készített fotókat. Májusban pedig a The Times nevű napilap két újságíróját rabolta el az Iszlám Front egyik harci brigádja. A brit újságírók többször kíséreltek meg megszökni a fogságból, amiért aztán súlyosan bántalmazták őket.Végül a Szíriai Szabad Hadsereg (FSA) egyik parancsnoka avatkozott közbe, és elérte, hogy szabadon engedjék az újságírókat meg az idegenvezetőjüket. Mindhármukat Törökországba szállították és innen repültek vissza Nagy-Britanniába.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez