Újgenerációs drónok és rakéták az iráni hadseregben

Teherán komoly ígéreteket tett arra vonatkozólag, hogy nem fejleszt ki tömegpusztító fegyvereket, de ez nem jelenti azt, hogy a haditechnika más területein nem hajt végre jelentős fejlesztések. Az elmúlt években Irán jelentős eredményeket ért el a védelmi eszközeinek fejlesztésében, s most ismét újabb fegyverekkel bővül az iráni fegyverarzenál. 

Újgenerációs rövid hatótávolságú rakétákat és pilóta nélküli repülőgépeket mutatott be az iráni hadsereg. A 300 kilométeres hatótávolságú Kadir-4-es rakétákat tengeri célpontok megsemmisítésére fejlesztették ki, s felszerelhetőek vele az iráni haditengerészet hajói. A másik rakéta, Naszr-e-Basir, ami a hadsereg vezetése szerint képes “hangtalanul működni”. Jelentős fejlesztések történtek az iráni pilótanélküli repülőgépek területén is: a repülő célpontok elfogására kifejlesztett Karrar 4-et és a nagy magasságban repülő, térképészeti felhasználásra szánt Mohadzser-et is bemutatták.

A bemutatón jelen volt Haszan Róháni iráni államfő is, aki leszögezte, hogy bár a perzsa államnak nem célja atomfegyvert előállítani, de ez korántsem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagynák régió veszélyeit. Az elnök elmondta, hogy Irán katonai doktrínája az elrettentésen és a hatékony védelmen alapul. Teherán régóta azzal vádolja a Perzsa-(Arab-)öbölben katonai támaszpontokat fenntartó Egyesült Államokat, hogy meg akarja dönteni az iráni vezetést.

“Nem törekedtünk, nem törekszünk és nem is fogunk törekedni tömegpusztító fegyverek előállítására” – hangsúlyozta Róháni, hozzátéve, hogy “vallási és humanitárius okokból” sem nukleáris, sem biológiai, sem vegyi fegyvereket nem akarnak előállítani. A nyugati hatalmak és Izrael azzal vádolják Teheránt, hogy békés célú nukleáris tevékenységének leple alatt atomfegyver előállítására törekszik, az iráni kormány azonban ezt következetesen tagadja. Helyette inkább modern hadieszközök előállítására koncentrált. 

Az utóbbi években az Iszlám Köztársaság komoly eredményeket el a védelmi eszközeinek fejlesztése területén. Mára elérte azt a szintet, hogy önállóan is képes előállítani és gyártani katonai harceszközöket.. Szeptember végén üzembe helyezte az első, saját fejlesztésű pilóta nélküli légijárműét. A “Yasseer” elnevezésű drón képes akár tíz órát is folyamatosan a levegőben repülni és legalább 200 km a hatósugara. Szintén tavaly állították szolgálatba a 200 kilométeres hatótávolságú Kader típusú, valamint 35 kilométeres hatótávolságú Naszr típusú rakétákkal felszerelt légvédelmi berendezéseket is, a most tesztelt rakéták elődjeit. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez