A líbiai iszlamisták szerint az egyiptomi és az emírségi légierő bombázta Tripolit

Ha rövid időre is, de ismét elhallgattak a fegyverek Tripoliban, miután az iszlamista csoportok elfoglalták a nemzetközi repülőteret. Az iszlamista csoportok győzelmet arattak annak ellenére, hogy Halifa Haftár tábornok több légicsapást is végrehajtott az állasaik ellen. Azonban az iszlamista csoportok szerint nem a lázadó tábornok áll a bombázások hátterében, hanem a más arab országok légierői.

Szombat esete a Fadzs Libia (Líbia Hajnala) nevű, főként a tengerparti Miszrátában toborzott iszlamista fegyveres szervezete, először a televízióban, majd pedig az interneten közzétette videofelvételeken bejelentette, hogy elfoglalta a Tripoliban található nemzetközi repülőteret. A repülőtér nem működik, a berendezéseit szétlőtték, s több, várakozó polgári repülőgép is megsemmisült a harcok során. A légikikötőt a szekuláris erőkhöz húzó zenteni fegyveresek tartották hatalmukban Moammer Kadhafi néhai diktátor hatalmának 2011-es megdöntése óta. A két milícia akkor még egymás szövetségese volt a rendszerrel szemben,de pár hónappal ezelőtt összevesztek, s azóta folyamatosan zajlottak az összecsapások közöttük, amelyben számos repülőgép is megsemmisült.

Azonban az iszlamisták szerint – ezen a héten másodszor – légitámadást hajtottak végre a repülőtér körüli állásaik ellen. A bombázásokban tíz ember vesztette életét. Csakhogy a Fadzs Líbia szerint nem a Halifa Haftár líbiai tábornok áll a támadás hátterében, hanem más országok légierői. “Az ideiglenes kormány és a parlament is bűnrészes abban, hogy engedélyezték más országoknak a légicsapások végrehajtását. Ezzel gyakorlatilag árulást követett el, s emiatt elvesztette a jogát a nép kormányzására.” – jelentette ki a szervezet szóvivője, majd hozzátette, hogy szerintük az egyiptomi és az emírségi légierő gépei hajtották végre a “gyáva támadást”.

Egyiptom már hónapok óta követi a líbiai eseményeket.Egyrészt mert még mindig nem tudni, pontosan hány vendégmunkás dolgozott Líbiában (2011 előtt 500 ezer és másfél millió között volt a számuk) és a terroristák gyakran egyiptomi állampolgárokat raboltak el és végeztek ki. Másrészt pedig Mohamed Murszi bukása után a betiltott Muszlim Testvériségből, főleg annak fegyveres szárnyából sokan elmenekültek a szomszédos országba és a líbiai iszlamistákhoz csatlakoztak. Kairó folyamatosan tárgyal a határ mellet élő törzsekkel, hogy akadályozzák meg az iszlamisták terjeszkedését és esetleges betörését az egyiptomi területekre.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez