A bagdadi múzeum 7 ezer év emlékeit őrzi: a mezopotámiai civilizációét, az ősi babilóniakkal, a sumérokkal, az asszírokkal. De évekig zárva volt a nagyközönség előtt, biztonsági okokból. Az iraki fővárost most az Iszlám Állam fenyegeti, amelynek harcosai több olyan történelmi és vallási műemléket semmisítettek már meg, amelyek az iszlám előtt keletkeztek, vagy amelyeket bálványimádónak minősítettek.
De a múzeum az ünnepi eseményen tele volt olyan látogatókkal, akik a boldogabb idők tárgyi tanúit akarták látni – írja az AP. Az állami tulajdonú intézmény igazgatója, Qais Rashid azt mondja: a legfontosabb múzeumi tárgy a 140 és 180 között uralkodó I. Szanatruk király szobra, amely a hatrai uralkodót bal kezében pálmaággal ábrázolja, miközben a jobbját üdvözlésre nyújtja. A fején kitárt szárnyú sas jelképezi a hadi győzelmeit.
Kiállították Herkules fej nélküli szobrát is: az erejéről híres ókori görög hős dorongot és oroszlánbőrt tart.
A szobrok a Világörökség részét képező Hatrából származnak, amelyet Krisztus előtt a 3. vagy 2. században épített a Szeleukida Birodalom. Az 1. és a 2. században virágzó vallási és kereskedelmi központ volt. Hatra 80 kilométerre délre fekszik a második legnagyobb iraki várostól, Moszultól, amelyet júniusban rohant le az Iszlám Állam. Amely nem tűri az emberábrázolást.
Az iraki turisztikai miniszter, Liwa Smaysin arra figyelmeztet, hogy több száz iraki régészeti lelőhelyet fenyeget a megsemmisítés veszélye a militánsok által elfoglalt területeken, régi mecsetekkel és sírokkal együtt. Irak az UNESCO-val együttműködve próbálja megmenteni ezeket.
A bagdadi Nemzeti Múzeumot azután szállták meg a fosztogatók 2003-ban, hogy az amerikai hadsereg bevonult a városba. Felbecsülhetetlen értékű műkincsek tűntek el akkor, a padlót darabokra tört agyagtárgyak borították. Az Egyesült Államokat akkor sok bírálat érte azért, hogy nem tudta megvédeni a helyet.