Minden azzal kezdődött, hogy az északi hadsereg altábornagya, D.S. Hooda Facebook-adatlapján megjelent az alábbi üzenet: elismerte az egyik beosztottja hibáját, aki a múlt hónapban véletlenül lelőtt két civilt a vitatott Kasmír-tartományban. „Hibákat mindenki követ el. Biztosítom Önöket, hogy mindent megteszünk azért, hogy minél kevesebb áldozattal járjanak az ilyen hadműveletek” – tette hozzá az altábornagy. Ez óriási felháborodást vívott ki az indaiak körében, akik azonnal sértő és fenyegető üzenetek százait írták ki az Hooda oldalára.
Azonban később kiderült Hooda nem is tudott erről az üzenetről és semmi ilyesmit nem írt ki a Facebookra. Állítását úgy tudta bizonyítani, hogy abban az időpontban, amikor az üzenet megjelent, ő éppen egy meg nem nevezett hadműveletben vett részt. Új-Delhi megállapította, hogy valószínűleg feltörték az altábornagy adatlapját és az ő nevében írtak ki az üzeneteket.
Nem sokkal később pedig ismét megismétlődtek az ilyen jellegű kiírások. Fiatal tisztek adatlapjain olyan üzenetek jelentek meg, miszerint „támadás alatt van a katonai vezetés”, vagy éppen terrortámadások sorozatát hajtják végre ellenük. A Whatsapp nevű üzenetküldőben pedig olyan üzenetek küldtek el, miszerint katonatiszteket raboltak el ismeretlenek és váltságdíjat követelnek értük. Egy másik tiszt pedig “élőben beszámolt” egy nem létező katonai hadműveletről, amelyet ő irányított és elfogott száz iszlamista militánst.
A nyomozás során kiderült, hogy egyik katona sem használta az adott időpontokban a közösségi oldalát és ezek az írások nem tőlük származnak. Az üzeneteket lényegében mind külföldön írták, feltörték az indiai katonák adatlapját és felpakolták rájuk az üzeneteket. „Egyetlen katona sem osztott meg részleteket egy aktuális hadműveletről vagy írt üzeneteket egy feltétezett támadás alatt. Ez kétségkívül az ellenség műve, amellyel megpróbálja aláásni az indiai katonák eltökéltségét és becsületét” – közölte az indiai hadügyminisztérium szóvivője.
Azért a biztonság kedvéért az indiai hadsereg „megkérte” a katonáit és a veteránjait, legalábbis azokat, akiknek Facebook-adatlappal rendelkeznek, hogy legyenek óvatosak és alaposan gondolják meg, hogy mit posztolnak a közösségi oldalukra, mivel egy-egy kiírásukkal nagyon sokat ronthatnak a hadsereg megítélésén. Ezenfelül figyelmezették az indiai internetezőket, hogy „ne dőljenek be” mindenféle cselnek és provokációnak. „Az elmúlt időszakban nemcsak az intézményeink és a számítógépeink elleni támadások növekedtek meg a kibertérben, hanem nagyon komoly propaganda háborút folytatnak azért, hogy megrendüljön a lakosság bizodalma a hadseregben” – olvasható a nyilatkozatban, amelyben hozzátették, hogy India háborút hirdetett a pletykák ellen is.
A kép forrása: Europress/AFP