A Transparency International korrupciós feketelistája

A 175 országra kiterjedt vizsgálat szerint a világ három leginkább korrupt állama: Szudán, Észak-Korea és Szomália.

1-től 100-ig pontozták a listán az államokat: az első három, vagyis a legkevésbé korrupt ország Dánia, Új-Zéland és Finnország. Kína és Törökország a középmezőnyben végzett, de rontott korábbi helyezésén. A Transparency International éves jelentése megállapítja: sok dinamikus fejlődő országban tapasztalható, hogy a korrupció ugyancsak gyorsan nő.

Kína négy pontot rontott a tavalyi helyzetén, és a listán 20 helyet esett vissza. A Transparency International szerint a korrupciós mutatója 36. A jelentés kitér arra, hogy a kormányzati szféra magas pozícióiban is gyakori a korrupció. Ez nyilvánvalóan utalás arra a nagy kampányra, melyet Kína első számú vezetője rendelt el. Hszi Csinping arra utasította a nyomozókat, hogy a tigriseket is fogják el, ne csak legyeket kapdossanak! Korrupció miatt már ül Po Hszilaj, a Kínát kormányzó kommunista párt politikai bizottságának egykori tagja és Kína egykori vasúti minisztere. Csou Jungkang, Kína egykori belbiztonsági főnöke házi őrizetben van, a nyomozók 90 milliárdos vagyont foglaltak le nála és családjának tagjainál. Ez csaknem 15 milliárd dollár.

A másik negatív példa Törökország. A dinamikusan fejlődő állam 45 pontot kapott a korrupciós listán. Ez ötpontos visszaesés. Itt is igen sok kormányzati embert ért korrupciós vád. A Transparency International mindkét esetben azt hangsúlyozza: nagyobb védelmet kell nyújtani a bejelentőknek. Ezen kívül fontos lenne, hogy a korrupciós ügyeket elválasszák a politikai harctól, mert így lehetetlenné válik a tárgyilagos megítélés.

Általánosságban a Berlinben működő nemzetközi szervezet megállapítja, hogy a világon mindenütt igen nehéz a korrupció felderítése, mert a kormányzati intézmények és a magasrangú vezetők mindent megtesznek azért, hogy ezek az ügyek ne kerüljenek nyilvánosságra. Ezért nagyon nehéz megítélni, hogy Kínában vagy Törökországban valóban jelentősen nőtt a korrupció vagy csak több eset kapott nyilvánosságot egyáltalán nem függetlenül attól a politikai harctól, amely mindkét dinamikusan növekvő államban folyik a hatalom csúcsán.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez