Eladták Észak-Korea tokiói “nagykövetségét”

Észak-Korea és Japán hivatalosan nem tart fenn diplomáciai kapcsolatokat és nincs nagykövetségük sem. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy nincs  párbeszéd a két ország között. Ennek korábban egy Chongryon nevű vállalat adott otthont. De most megszűnhet a “találkahely”.

Tokió  megunta, hogy a vállalat az elmúlt években elképesztő nagyságú adósságot halmozott fel, egyszerűen nem fizetett adót. Egy 2012-es júliusi döntés után a japán kormány árulni kezdte az épületet. Az első körben egy buddhista pap vette meg, csakhogy nem sokkal később kiderült: az illető szoros kapcsolatokat ápol az észak-koreai vezetés több prominens tagjával, ezért törölték a megállapodást.

A második körben egy mongóliai vállalat, az Avatar Limited Liability Co. 5 milliárd jent ajánlott fel a Chongryonért. Azonban a bíróság ismét elutasította az ajánlatot, mert kiderült, hogy ők is kapcsolatban állnak Phenjannal. Észak-Korea valószínűleg így próbálta, „feltűnés nélkül” megtartani „előretolt bástyáját”. Végül egy novemberi aukción egy japán ingatlan-közvetítő, a Marunaka Holdings nyerte el az épület tulajdonjogát, miután kifizette a 2,2 milliárd jennyi (kb.5 milliárd forint) vételárat.

A 10 emeletes, 2390 négyzetméteres központtal bíró Chongryon cég volt az, amely „közvetített” Tokió és Phenjan között. Az épületet jelenleg is az észak-koreai érdekeket képviselő Chongryon használja,  a cég vezetése tagadta, hogy értesítést kaptak volna arról, hogy a tulajdonjog a Marunaka Holdingsra szállt. Ezenfelül az észak-koreai állampolgárságú szóvivő azt mondta a Japan Timesnak, hogy egyelőre nem is hajlandóak elhagyni az épületet. Sőt, az  elárverezés hírét úgy értékelte, mint az „elviselhetetlent gyűlölet megnyilvánulását országunk iránt”.

A kép forrása: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez