Meg se nyílt, de már nyomozás indult az IKEA ellen Dél-Koreában

Nagy várakozás előzte meg az első dél-koreai IKEA megnyitását, de nem mindenki osztozik ebben az örömben. Különösen a helyi bútorgyártókat érinti kényesen a svéd óriás felbukkanása,  ezért minden befolyásukat latba vetve elérték a kormánynál, hogy indítsanak nyomozást az IKEA-nál- néhány “aggasztó” fejlemény miatt.

Szöul közölte, hogy az előzetes megállapodásokkal ellentétben ebben az évben nem kerül sor az első IKEA megnyitására az országban. A svéd vállalat az első áruházát december 18-án tervezte megnyitni Gwangmyeongban, de ezt elhalasztotta, mert a kormány vizsgálatot indított ellene  „a dél-koreai fogyasztók és a gazdaság védelme érdekében”.  Szöul ugyanis – hallgatva a helyi üzletemberekre –  aggódik amiatt, hogy „tisztességtelen verseny” alakulna ki a piacon és az IKEA  károkat okozna a kelet-ázsiai ország gazdaságában.

Pedig az IKEA már hetekkel ezelőtt komolyan készült a dél-koreai megjelenésre. Online üzletek működtek szerte az országban, ahonnan már lehetett rendelni. Ugyanakkor ez volt az, ami felkeltette a hatóságok figyelmét: szerintük az IKEA „jóval magasabb áron adja el  termékeit Dél-Koreában, mint más országban”. Konkrét példaként hozták fel az egyik televíziós szekrényt, ami az országban 400 dollárba kerül, miközben Japánban 300, az Egyesült Államokban pedig 200 dollárért árulják. Nem ez az egyetlen árucikk, ahol ilyen mértékű különbségek vannak: ágyak, asztalok, szekrény és konyhabútorok is többe kerülnek a kelet-ázsiai országban, mint bárhol máshol.

„Az IKEA megnyitása  katasztrófa lenne a hazai termelőknek, főleg a kis-és középvállalkozásoknak” – nyilatkozta a koreai Országos Ipari Szövetség elnöke. Szerinte a legnagyobb gond az, hogy a bútoripari késztermékeket vámmentesen lehet bevinni az országba, miközben a bútor-alanyagokat (fa, műanyag stb.) 8%-os importvám terheli. A szervezet nem egy  jelentést és tanulmányt tett közzé arról, hogy az IKEA megjelenése  komoly csapást mér a dél-koreai piacra, munkahelyek százai szűnhetnek meg és átrendeződhet a teljes dél-koreai bútorpiac. Az már más kérdés, hogy a helyi hatóságok ennek ellnére miért engedték be a svéd óriást az országba.

A nyomozás  2015 februárjáig tart. A bizonytalansággal együtt.

A kép forrása: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez