Többezer rendőrt mozgósított a hongkongi vezetés a kormányzati negyed védelmében, ahol korábban lebontották a barikádokat.
A diákok nagyon elszántan küzdenek céljaikért, hogy 2017-ben teljesen szabad választások legyenek a gazdag városban, amely gazdaságilag ugyan független, de politikailag Pekingtől kapja az útmutatást. Jelenleg csak olyan politikus indulhat a választásokon Hongkongban, akit előzetesen Pekingben jóváhagynak. A diákok viszont olyan jelölteket szeretnének, akiket ők támogatnak, és akik elutasítják a pekingi kommunista vezetés útmutatásait. Az álláspontjuk ismertetésére Pekingbe induló diákok utazását megakadályozták.
A kínai fővárosban a Mennyei Birodalom részeként értelmezik Hongkongot. Épp ezért az odalátogató pekingi vezető gondosan sárga nyakkendőt köt. Ez a szín ugyanis a császári idők óta a hatalom szimbóluma a Mennyei Birodalomban.
Sokan a Tienanmen téri diákmegmozduláshoz hasonlítják a hongkongi fejleményeket. 1989-ben a diákok hetekre elfoglalták Peking központi terét, ahol Mao Cetung elnök mauzóleuma is áll. Reformokat követeltek. A hatalom egy ideig tárgyalt velük, de később a hadsereget küldte a lázadó diákok ellen. A támadás során több ezren meghaltak. A hongkongi események aligha hasonlíthatóak teljes mértékben a Tienanmen térhez, de azt mutatják: a fiatal nemzedék kevésbé hajlandó elfogadni a kommunista párt diktatúráját, mint a szülők generációja, amely megtapasztalta a forradalmi terror rémes időszakát Kínában.