A szakszervezetek és a munkaügyi minisztérium tárgyalásai után a tárcavezető először azt közölte, hogy 2015 január elsejétől a jelenlegi 100 dollárról 123-ra emelkedik a minimálbér a ruhaiparban. De nem sokkal később a minisztérium korrigált: 128 dollár lesz a legalacsonyabb fizetés. Állítólag Hun Sen kormányfő személyes utasítására toldották meg öt dollárral a minimálbért.
Kambodzsában két éve még havi 80 dollárért dolgozott kb. fél millió ember az ország számára létfontosságú szektorban. A ruhagyártás és export Kambodzsa fő bevételi forrása. Tavaly 5 milliárd dollár volt Kambodzsa jövedelme a ruhaipari exportból. A legnagyobb amerikai és európai divatcégeknek dolgozik az ország több, mint fél ezer üzeme. És a bérek ugyanúgy alacsonyak, mint Bangladesben a nagy világcégek másik, ázsiai ruhaipari műhelyében. A különbség csak annyi, hogy Kambodzsában mostanában épültek az üzemek, ezért nem olyan gyakoriak a súlyos balestek, épületomlások és tüzek, mint Bangladesben.
Két éve heteken át tartó véres utcai tüntetéseken harcolták ki az akkor 80 dolláros minimálbér száz dollárra való emelést. Most a szakszervezet 140 dollárt kért, a munkaadók csak 110-et akartak adni. Végül állami közbenjárással jött ki a 128 dollár, bár ezt a szakszervezet még hivatalosan nem fogadta el. Ha tehát valaki Európában, akár Budapesten is, viszonylag jó minőségű, de európai mércével olcsó divatcikket vagy sportcipőt vásárol, nem árt tudni, hogy ezeket a termékeket Kambodzsában éhbérért állítják elő. És ez még a januári béremelés után is igaz lesz.