Normális a pofon a japán iskolákban?

Azok, akik hallottak már a japán oktatási rendszerről, tudják, hogy a gyerekek nem szórakozni járnak az iskolába, hanem keményen tanulni. Ezt sokáig nagyon komolyan vették, így nem egyszer előfordult, hogy elég keményen bántak a diákokkal a tanárok. Persze ez ma már nem ennyire súlyos, de vannak, akik még ma is ütnek, ha kell.

 

 

 

 

 

Sok olvasónk bizonyára furcsán nézi majd végig a lenti videókat, sőt lesznek olyanok is, akik felháborodnak majd: hogy lehet így bánni a diákokkal. Nos, a nyugati kultúrák bizonyára máshogyan ítélik meg a kérdést.

A különböző videomegosztó portálok tele vannak olyan videókkal, melyeken tanárok különösen kegyetlenül viselkednek diákokkal, konkrétan verik őket. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez nem csak ma jellemző Japánban, de a 90-es években is igen gyakori volt. Mivel a fiatalok már mindenhol mobiltelefont használnak, gyakorta készítenek videót az esetekről. Persze ilyenek nem csak Japánban fordulnak elő, de a szigorú fegyelmezési módszerek a mai napig jellemzik a japán oktatást. Mivel a japán kultúra hierarchikus társadalmi rendszere a felettünk állók tiszteletén alapul, sok tanár gondolkodik úgy, hogy ezt szó szerint bele kell verni a fiatalokba. Ezt a diákok is tudják.

Itt van egy kiváló példa arra, hogy milyen módon tanítja meg egy tanár a diákot arra, hogy hol a helye. Videóinkból kiderül: ez a fajta bánásmód több ázsiai országban, sőt bárhol a világon előfordulhat.

Japán:

{youtube}U1L3THxuA18{/youtube}

Hogy igazságosak legyünk, a következő videó nem biztos, hogy valódi, még színjáték is lehet, de nyilván egy megszokott esetet kíván illusztrálni. (Nem japán.)

{youtube}W9pH_24vSZ4{/youtube}

Ez viszont igaz! (Koreai.)

{youtube}iVdbPrwyU54{/youtube}

Kína:

{youtube}zYsHIsAZsbY{/youtube}

Nagyon fontos elmondani, hogy a brutális módszerek mögött egy rendkívül sajátos fegyelmezési módszer áll, mellyel a japán fiatalokat a kemény életre nevelik. A 90-es években nem csak tanárok, de sokszor a társaik szekáltak egyes kiszemelt diákokat. Ezt nevezik idzsimének, mely még ma is létezik, de különösen a 80-as, 90-es években sok diákot hajszolt az öngyilkosságba a folyamatos bántalmazás. A tanárok persze ma már egészen máshogy viselkednek Japánban, de a hierarchikus felfogás állandó. A tanárokat tisztelni kell, s ha néha elcsattan egy-két pofon, annak nyilván megvan az oka.

Magyarországon ma hadba indulnak a szülők a tanár ellen egy pofon után, annak ellenére, hogy nem is olyan régen, mikor a ma idősebbek jártak iskolába, megszokott volt a barack, a fül-és hajhúzás, vagy a körmös, melynek nevelő szándékát senki nem kérdőjelezte meg.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez