Észak-Koreában a mobiltelefonok 70%-a a fővárosban, Phenjanban van, ahol az emberek most a külföldi készülékeket preferálják, szemben a helyben gyártottakkal. A iPhone és a Samsung okostelefonok a gazdagság jelképévé váltak, 10-ből 2 női kereskedő büszkélkedhet import telefonnal – a forrás szerint.
Észak-Korea egyébként saját gyártású mobiltelefonokat készített tavaly „Arirang” és „Phenjan Touch” márkanevekkel. Ennek ellenére észak-koreai elit körökben gyorsan elterjedt, hogy az iPhone, vagy a dél-koreai telefonok sokkal jobbak. Észak-Korea elvben tiltja a külföldi termékek behozatalát, az emberek pedig nem férhetnek hozzá külföldi honlapokhoz. A legtöbb külföldi okostelefont Kínából csempészik az országba, és aztán a fekete piacon értékesítik. Az iPhone különösen népszerű, nyilván azért is, mert az észak-koreai vezér, Kim Dzsongun is széles körben ismert Apple-fanatizmusáról.
A forrás szerint Kim nem csak importálja a legújabb iPhone készülékeket, de magas rangú tisztviselők is kapnak belőle. Így aztán azok az észak-koreaiak, akik megengedhetik maguknak, megkérhetnek egy diplomatát, hogy küldjön nekik egyet. Amikor az Apple kiadta az iPad 2-t tavaly, Kim állítólag azonnal importált belőle Kínán keresztül. Az iPhone és a Galaxy S okostelefonok azonban nem használhatók a kommunista rendszerben egyenesen a dobozból kivéve: csakis módosítás, illetve az Apple és a Samsung logó eltávolítása után. Egy 2G mobil ára 110 és 240 euró között mozog Észak-Koreában, míg egy Arirang készülék 370 euró is lehet. A Phenjan Touch 650 euró, míg az iPhone és a Samsung Galaxy S okostelefonokért 1000-1500 eurót is ki kell adni. Sok észak-koreai piaci kereskedő nyilvánvalóan elég gazdag ahhoz, hogy ezt megengedhesse magának. Körülbelül 50 euróba kerül, hogy egy okostelefont aktiváljanak, ezzel az ügyfelek kapnak 200 ingyenes percet. Ha ez lejár, akkor 13 dollárt fizetnek 100 percenként.
A közelmúltban az észak-koreai hatóságok engedélyezték, hogy a látogatók behozhassák mobiltelefonjukat, ami lehetőséget teremtett arra, hogy küldjenek pár e-mailt az országból.
A külföldiek SIM kártyát is vehetnek Phenjan Sunani repülőterén, melyet a határmenti területeken – például Dandong és Sinuiju- használhatnak.
A tiltások ellenére más dél-koreai holmik is igen népszerűek északon, különösen ha esküvői ajándékról van szó. Egy másik forrás szerint észak-koreai tisztviselők nem csak mobilokat használnak, de síkképernyős tévét néznek, külföldi ágyakat és kozmetikumokat vesznek. A címkéket leszedik és kínaival helyettesítik.