Minden drónt leszednek az új kínai lézerek

Habár a kínai haditechnológia még pár területen le van maradva az amerikai mögött, de ez korántsem sem jelenti azt, hogy Peking ne lenne képes  “semlegesíteni” Washington haditechnológiai fölényét. Az anyahajók és műholdak elleni rakéták után itt vannak a drónelhárító lézerek is.   

 

„A drónok bemérése és leszedése többnyire a mesterlövészek és a helikopterek feladata volt, de az utóbbi időben a rögzített védelmi rendszerek kiépítésére összpontosítunk”– nyilatkozta Ji Csin-szung, a Hi-Tech Equipment Corp. vállalat projektmenedzsere. Szerinte nem voltak pontosak a lövészek és a pilóták, s emiatt nem kívánt veszteségeket okoztak a kínai Népi Felszabadító Hadseregnek. Új alternatíva felé után nézett.

Az új védelmi rendszer kifejezetten a kisméretű, és pilóta nélküli repülőgépek megsemmisítésére alkalmas. A fegyver hatótávolsága két kilométer, miközben csak 500 méter magasságra lő fel, és legfeljebb 50 m/s sebességgel repülő drónok közömbösítése alkalmas. Ugyanakkor a tesztek szerint a lézerek 100%-os hatékonysággal működtek. A 30 drónból az összeset leszedték, a felfedezésétől számítva öt másodpercen belül képeset voltak megsemmisíteni a pilóta nélküli gépet. Az új kínai lézerrendszernek, amely fix pontra és mozgó járműre egyaránt telepíthető, fontos szerepet szánnak a városok biztonságának védelmében, különösen nagyobb rendezvények alkalmával.

Ji szerint nem más országok hadseregei ellen irányul a védelmi rendszer, hanem Peking terrorizmus elleni harcának egy fő részét képzi. Mivel a kisebb, alacsonyan repülő drónok viszonylag olcsón beszerezhetők és könnyű a működtetésük, ezért is alkalmazzák a terroristák mostanában (például az Iszlám Állam nevű terrorszervezet Szíriában). Ezenfelül Kínában nem szokatlan, hogy a civilek, vagy az egyetemek engedély nélküli térképészeti felméréseket végeznek a drónokkal, s ezzel veszélyeztethetik a katonai és a polgári repülést.

Folytatódik a fegyver fejlesztése: egy nagyobb teljesítményű lézerbiztonsági rendszert építenek ki a jövőben.

A védelmi rendszer működéséről: 

{youtube}gUbu-E4IBJc{/youtube}

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez