Napi szokásainak bemutatásával, korai írásainak és több évtizedes fényképeinek kiadásával fokozódott az elmúlt napokban Hszi Csin-ping elnök személyi kultuszának építése Kínában, ahol már eddig is szorgosan dicsőítették az ország első számú vezetőjét.
Hszi elnök minden reggel már a napfelkelte előtt elfogyasztja reggelijét, közben a híreket olvassa. Munkanapjai olyan sűrűek, hogy késő estig dolgozik, és még akkor sem pihen, amikor körülötte már mindenki televíziózáshoz, lazításhoz, lefekvéshez készülődik – ilyen és ehhez hasonló részleteket osztott meg a vezető életéről a hét elején a Sanghaj Kuancsa című napilap egy nagy visszhangot kiváltó cikkében. A lap az elnök sűrű beosztása mellett azt is kiemelte, hogy Hszi Csin-ping rendkívül hatékony és gyors problémamegoldó, erős és határozott politikus, “fáradt, de boldog” vezető.
Az olvasók meglepetését azonban nem az elnök teherbírása, hanem maga a Hszi Csin-ping egy napját végigkövető cikk okozta, rendkívül ritka ugyanis Kínában, hogy a legfelsőbb vezetők mindennapjairól jelenjen meg beszámoló. A cikket az összes hivatalos állami hírportál és nyomtatott lap is átvette, és az írás hamarosan a legolvasottabb anyagok közé került a kínai interneten.
Az elmúlt napokban az elnökről több mint húsz évvel ezelőtt készült fényképeket is a nyilvánosság elé tártak, amelyeken Hszi egy gazdaságot és egy gyárat látogat meg, majd vacsora közben látható a Fucsien-tartománybeli Ningte etnikai kisebbség tagjaival egy asztalnál. A képekkel együtt az elnök még ennél is korábban született, mintegy kéttucat írását tartalmazó “A szegénység felszámolása” című kötet új kiadását is bemutatták. Ez a legutóbbi azon könyvek sorában, amelyek Hszi két évtizedet átfogó műveit foglalják össze
A Hszi körüli propagandagépezet kifejezetten aktív, az elnököt 2012-es hatalomra kerülése óta az egyszerű emberekhez hasonlóként igyekeznek bemutatni. Egészen rendhagyó módon az államfőnek rajongói oldala van a 300 millió felhasználót jegyző Sina mikroblogon.
A politikus – elődjeitől eltérő módon – időnként meg-megjelenik az utcán, a “kiszivárgott” képek szerint például taxit fog vagy éppen Peking belvárosában áll sorba ebédjéért, miközben a többi vásárlóval cseveg. A legutóbb egy országos versenyt éppen az a kép nyert meg, amelyen Hszi feltűrt szárú nadrágban, esernyővel a kezében látható egy vidéki látogatása során.
Korábban elképzelhetetlen lett volna, hogy egy kínai politikust hasonlóan közvetlen, mindennapi módon ábrázoljanak. Ezt jelzi az is, hogy 2011-ben hatalmas visszhangot keltett a kínai interneten két fotó, amelyeken az akkori amerikai nagykövet, Gary Locke saját csomagját cipeli, illetve gyermekével sorban áll egy kávéért. A kínai netezők számára kifejezetten idegen volt a két szituáció, ugyanis Kínában a politikusok jellemzően csak formális keretek között lépnek a nyilvánosság elé, az pedig szinte elképzelhetetlen, hogy sorban álljanak vagy maguk cipeljék bőröndjeiket. Hszi ezen a képen akar változtatni, és a vezetés “emberközeliségét” próbálja hangsúlyozni akcióival megfigyelők szerint.
A kelet-ázsiai országban szintén rendhagyónak számító módon Hszi hivatalos útjaira magával viszi feleségét, Peng Li-jüant, aki “kínai first ladyként” divatikonként is híres. Ruháinak, kiegészítőinek replikáját számos bolt árulja, s őt és férjét mintázó babák, kitűzők, pólók is nehézség nélkül beszerezhetők a nagyobb kínai városokban.
Az elnök – Mao Ce-tung kommunista pártvezért leszámítva – minden korábbi vezetőnél gyakrabban szerepel az állami média hasábjain is – derül ki egy idén nyári kutatásból. A hatalomra kerülése utáni másfél évben például a statisztikák szerint Hszi Csin-ping elnök nevét csaknem ötezerszer említették a Zsenmin Zsipao központi pártlap első nyolc oldalának valamelyikén, miközben Hu Csin-tao korábbi elnök fele ennyiszer, Csiang Cö-min, Hu elődje pedig alig kétezerszer szerepelt az újságban.