Észak-Korea háborús fenyegetése miatt marad a jelenlegi felállás!- szögezte le a az USA és Dél-Korea hadügyminisztere Washingtonban. Az Egyesült Államok korábban 35 ezer katonát tartott Dél-Koreában, se a létszámot 28 ezerre csökkentette. A tervek szerint egyidejűleg az amerikai tábornok átadta volna az irányítást a dél-koreai hadsereg vezérkari főnökének. Csakhogy ez a terv nem számolt az új diktátorral, Kim Dzsongun-nal. A 31 éves Ifjú Generális több ízben nukleáris háborúval fenyegette meg Dél-Koreát, Japánt és az Egyesült Államokat is! Észak-Koreának állítólag már vannak olyan rakétái, melyek elérhetik Guam szigetét, ahol jelentős amerikai erő állomásozik és fontos parancsnoki központ is van.
Ha nem változik a helyzet a koreai félszigeten, akkor legkorábban a húszas évek közepén veheti át a parancsnoki posztot egy dél-koreai tábornok- közölte egy neve elhallgatását kérő magasrangú vezető a dél-koreai hadügyminiszter kíséretéből a Yonhap hírügynökséggel. A koreai félszigeten tulajdonképpen nem ért véget a háború 1953-ban. A két fél csak fegyverszünetet kötött egymással. Észak-Korea több mint egymillió katonát tart fegyverben. Bár a fegyverezete az északi hadseregnek elavult, de atomfegyverrel és nagy hatótávolságú rakétákkal is rendelkezik a világtól elzárkózó kommunista rendszer. Északon egyetlen ember: Kim Dzsongun kezében van a döntés. Ezért nagyon nagy a bizonytalanság, melyet Észak-Korea igyekszik is kihasználni.
Jelenleg az enyhülésre játszanak: a rendszer második számú vezetője, a hadsereg politika főkomiszárja nemrég Dél-Koreában járt. Ezt követően a két Korea tábornokai találkoztak egymással Panmindzsonban. Ilyen találkozó három éve nem volt! Bár a hivatalos közlemény szerint nem állapodtak meg semmiben, de Szöul közölte: lebontják azt az óriási ” karácsonyfát”, amely annyira zavarta Észak-Koreát. A karácsonyfa formájú torony, tetején a kereszttel, nem messze a határvonaltól jól látható Északon is, ahol az ateizmus “államvallás”.
Obama amerikai elnök hamarosan ismét Ázsiába látogat. A koreai félsziget az egyik legnagyobb stratégiai probléma a mindenkori amerikai elnöknek. Truman akkori amerikai elnök kénytelen volt leváltani Douglas MacArthur tábornokot a koreai háború idején, mert az ázsiai háború hőse atombombát akart dobni Pekingre, amely Észak-Koreát támogatta a háborúban /1950-53/. Észak-Koreában azóta megállt az idő: ezért továbbra is egy amerikai tábornok parancsol Dél-Koreában, mert Washingtonban úgy vélik: az ifjú diktátor lehet, hogy nem fél Dél-Koreától, de az USA-tól azért az Ifjú Generális, Kim Dzsongun is tart.
Marad az amerikai parancsnokság, ha baj van
Válság esetén Dél-Korea fegyveres erői egy amerikai tábornoknak engedelmeskednek. Ebben nincs változás, bár erről már 2012-ben megállapodott az USA és Dél-Korea.
(Visited 1 times, 1 visits today)