Ebben a hónapban száz éve, hogy a Német Birodalom apránként elveszítette Ázsiában tálalható területeit.A XIX. század vége felé kezdte meg térhódítását ezen területeken a birodalom. Talán a Qingdaóban található kikötő volt az egyik legfontosabb, itt állomásozott ugyanis néhány relatíve modern hadihajó, amelyek végtelenül fontosak voltak a térség biztosításában. Néhány további szigetet is ellenőrzésük alá vontak a közelben, ami komoly érdekellentétben volt Japán és az Egyesült Államok terveivel. A Fülöp-szigeteket főként azért szerezte meg magának Amerika, hogy megvédje a németektől a szigetvilágot. Azonban a németeket fenyegető valódi erő a térségben a Japán haderő volt. Tokió ugyanis rájött, hogy a németek képtelenek lesznek megtartani a térségben elfoglalt területeket, függetlenül attól, hogy mi lesz az európai harcok kimenetele.
A helyi hadműveletekért felelős Maximilian von Spee is tisztában volt a tényekkel. Tudta, hogy nem lesznek képesek visszaverni a japán és az ausztrál flotta támadásait, főleg az ausztrál csatahajó, a HMAS Australia érkeztével. Ennek ellenére sikerült a végtelenségig megnehezítenie az angolok és szövetségeseik dolgát. Az Emden nevű cirkálót az Indiai-óceán vizeire irányította, hogy megzavarja az angol szállítást. Spee mind az angol, mind az ausztrál erőket lekötötte egy időre, sőt a Coronel-foki csata során az angolok az évszázad vereségét szenvedték el. Spee kiemelkedő pályafutása végül a Falklandi csatánál ért véget, ahol teljesen megsemmisítették a német egységeket.
Ezek a harcok végül teljes mértékben véget vetettek és visszaszorították a német terjeszkedést Kelet-Ázsiában. Amennyiben az 1914-es német offenzíva a franciák ellen úgy történt volna, ahogy azt Berlin szerette volna, talán megelőzhette volna Japán hadüzenetét és még néhány francia fennhatóság alatt lévő szigetet is beolvaszthattak volna. Persze ez pedig azt jelentette volna, hogy véget nem érő harcok jönnek létre a németek és a japánok között. Ennek ellenére érdekes diplomáciai háromszög jött volna létre Tokió, Berlin és Washington között. Mindenesetre a térségben folyó harcok örökre megváltoztatták a kelet-ázsiai felosztásokat és a harcokban részt vevő magas rangú tisztek nevei tovább éltek a második világháborúban csatába küldött hadihajókon. Ezenfelül a világhírű Quingdao sör is a német megszállás alatt jött létre, majd japán és brit kézbe került, amit végül a Kínai kommunista állam a ’90-es évek során privatizált, jelenleg pedig részben amerikai, részben japán cégek tulajdonában van.