Mire tarthat igényt egy vendégmunkás egy jóléti államban?

“Csak a minimumra”- állítja a Jövő Nemzedék Pártja Japánban. A nacionalista szervezet szerint a vendégmunkásoknak választaniuk kell. Vagy felveszik a japán állampolgárságot, vagy nem kapnak szinte semmit.

 

A vendégmunkások sok pénzt fizettek be a jóléti kasszába, amíg Japánban dolgoztak. A Legfelsőbb Bíróság emlékeztetett arra, hogy az ötvenes években hozott törvény szerint a vendégmunkás nem jogosult arra, hogy Japánban élvezze a jóléti állam előnyeit. Ezt a törvényt még akkor hozták, amikor Japánban nem voltak vendégmunkások. Csak az a mintegy kétmillió koreai tartozott ebbe a csoportba, akiket többnyire erőszakkal hoztak Japánba azokban az időkben, amikor Korea a japán birodalom része volt (1910-1945). Ez egy külön probléma, amely mind a mai napig megnehezíti Japán kapcsolatait a két Koreával.

Ma a vendégmunkások többnyire Kínából és a Fülöp-szigetekről jönnek. Ők jelenleg jogosultak a társadalombiztosítás bizonyos kategóriáinak elérésére. A Japánt kormányzó Liberális-Demokrata Párt olyan törvényt dolgoz ki, mely szigorúan meghatározott feltételek között lehetővé teszi a vendégmunkásoknak, hogy élvezzék Japánnak az ázsiai viszonylatban kiemelkedő jóléti rendszerét.  Abe Sinzo kormánya nincs könnyű helyzetben, mert az államadósság meghaladja a GDP kétszáz százalékát. A jóléti rendszer amiatt is finanszírozási gondokkal küzd, mert nagyon kevés a fiatal és egyre több az idős polgár Japánban. Vendégmunkásokra viszont szükség van, azonkívül Japán szeretné a viszonyát javítani mindkét Koreával, Kínával és a Fülöp-szigetekkel is. Ha a vendégmunkásokat jogsérelem éri, akkor ez aligha javítja a kapcsolatokat.

Csakhogy épp ez Ishihara pártjának a célja. A japán nacionalisták Kína ellen kívánják minden eszközzel mozgósítani a közvéleményt. Amikor forrponton volt a Senkaku-Diaoyu szigetvita, akkor épp Ishihara, Tokió egykori kormányzója volt a leghangosabb Peking bírálatában, és követelte a flotta bevetését. Obama elnök novemberben Tokióba látogat, hogy szövetségeseit újra egy táborba terelje. Legutóbb épp Tokióban jelentette ki, hogy Japánnak nincs szüksége atomfegyverre, mert az USA megvédi őt, ha kell Kínával szemben is. “A XXIX. század Ázsia évszázada lesz”- jelentette ki Obama, de talán nem gondolt bele, hogy mit is jelent ez egymással is marakodó szövetségesei és potenciális ellenfelei számára.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez