Európai támogatást vár a volt puccsista tábornok

Prayuth tábornok, aki májusban vette át a hatalmat Thaiföldön, a hetet Európában tölti, hogy meggyőzze az Európai Unió tagállamait arról, hogy érdemes vele együttműködni annak ellenére, hogy nem is nagyon siet visszaállítani a demokráciát Thaiföldön.

 

A tábornok-miniszterelnök ugyan civilbe öltözött, de az összes kulcspozícióba tábornok társait ültette. A diplomácia élére például a hadsereg nyugalmazott főparancsnoka, Thanaka tábornok került. A tapasztalt diplomaták elfedték szemüket, mert tudták, hogy egy ilyen gesztus nem segít eloszlatni a Thaiföldről kialakult, nem épp kedvező képet. Pedig erre a képre szükség van. Thaiföld GDP-jének 10%-át a turizmus adja. Idén már semmiképpen sem éri el az ország a tavalyi színvonalat.

Mind az USA, mind az Európai Unió igen határozottan ítélte el a katonai hatalomátvételt Thaiföldön. Az Egyesült Államok felfüggesztette a katonai segélyt. Ez így drámai gesztusnak tűnik, de valójában semmiség. Mennyi pénzt kapott Thaiföld hadserege évente az USA-tól? Mindössze 3,5 millió dollárt. Mennyi pénzt szavaztak meg a katonák maguknak jövőre ? Több mint 6 milliárd dollárt.

Az Európai Unió nem írta alá az együttműködési szerződést a puccs miatt. Thaiföld katonai kormánya erre azzal válaszolt, hogy meghirdette a keleti nyitást. Két szomszéd ugyanis lelkesen fogadta a katonai puccsot. Mianmar, az egykori Burma és Kambodzsa. Mianmar urai maguk is katonák, nemrég még egyenruhában igazgatták az országot, aztán meghirdették a nyugati nyitást és civilbe öltöztek. A lelkük mélyén egyetérthetnek Prayuth tábornokkal, Thaiföld miniszterelnökével. Kambodzsa ura 35 éve ugyanaz a Hun Sen miniszterelnök, akit egykor a vietnami kommunisták ültettek oda.  A keleti nyitás fő célpontja persze Kína, Thaiföld első számú gazdasági és turisztikai partnere. Thaiföld hadserege ugyan évtizedekig küzdött a kommunista gerillák ellen, akik Peking támogatását élvezték, de ez már a múlt. Most egy 23 milliárd dolláros mega projektet írtak alá, mely a két állam közötti vasúti közlekedést forradalmasítja majd. Csakhogy Kína túl erős partner és túlságosan is közel van. Azonkívül Thaiföld lakosságának jelentős része maga is kínai származású, mint például a Shinawatra család, a hadsereg fő ellenfele. Thaiföld miniszterelnökének ezért kell a keleti nyitást nyugatival ellensúlyoznia. Prayuth miniszterelnöknek nincs könnyű dolga, amikor Thaiföld katonás rendszerét akarja eladni Európának Milánóban, az Európa-Ázsia fórumon.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez