Nagyon magányos a szülő állat, mert nem szokás segíteni neki az állatok világában. A Kuanghszi tartományban élő langur majmok körében mégis erre talált példát egy kínai tudós csapat, mely ezt a nagyon ritka majomfélét tanulmányozza.
Jao professzor most mutatta be azt a színes filmet, melyet munkatársaival a dél-kínai tartományban készített. Alig 800 langur majom él már csak itt, ezért tanulmányozza őket lelkesen sok tudós. Amit most sikerült lencsevégre kapniuk, az tudományos világszenzáció. Egy nőstény majom segít egy másik nőstény majomnak a szülésben.
Korábban egyszer sikerült ilyet lefényképezni, de az csak fekete-fehér képsorozat, ez viszont színes dokumentáció, amely alapos munkát ad a kutatóknak. Ezek után ugyanis újra gondolhatják a majomtársadalom szokásait és szabályait. Lehet, hogy a múltban is volt majombába, csak épp nem tudtunk róla? Lehet, hogy az emberektől tanultak a majmok?
A kérdés azért is különösen érdekes, mert a majmok állnak a legközelebb az emberekhez az állatvilágban. Az ő szokásaik és tanulási képességeik sokat megmutathatnak abból, hogy az ősember vajon hogyan oldotta meg a szülés problémáját? Az ősanyák éppoly magányosak voltak életük e döntő pillanatában, mint most az állatok?
Hogyan alakult ki a gondoskodás a szülő nőkről? Ha alaposan elemzik a kutatók a langur majombába bravúrját, akkor talán ezeknek a kérdéseknek a megoldásához is közelebb juthatunk.