Amikor a távol-keleti országban jártam, akkor is tapasztaltam, hogy a japánok valamilyen különös módon kötődnek az ételekhez. Szeretnek enni.
Ez persze nem azt jelenti, mint nálunk. Míg kis hazánkban a „szeret enni” kifejezést arra használjuk, hogy valaki elhízik, vagy képes annyi mennyiséget magába tömni, amíg fér, addig Japánban ez a kifejezés inkább egyfajta ínyencségre vall. Imádják az érdekes, különböző, egyedi ízeket. Mondhatni ízmániások. Legyen az nagyon csípős, vagy sok-sok édesség, egy nagyon finom, nagyon jól kinéző étel minden japán számára extázis.
Reklámok ezrei szólnak ételekről, a boltok, éttermek pedig igyekeznek minden téren kívül-belül csodásat alkotni. Számos ételkülönlegességet kipróbálhatunk tehát Japánban.Mivel az ételek, az étkezés nagyon fontos Japánban, így természetes, hogy az ételmodellek is nagyon elterjedtek lettek.
Amikor a Tokyo Skytree 634 méter magas adótorony lábánál jártam, sikerült eljutnom egy ilyen üzletbe. Egy tökéletes kinézetű pizza több mint 100 ezer forintba került. Kicsit túlzás? Én is így gondoltam, de tényleg annyiba került. Az ételmodellek Japánban tehát nem egyszerű holmik. A minőségért fizetni kell. Persze gondolom nem a Skytree alatt kell megvenni őket. Mobilomból elő is bogarásztam az üzletben készült képeimet. Íme:
A képen látható holmik összértéke majdnem 200 ezer forint.
A kép baloldalán látható spagetti ára közel 90 ezer forint.
Gondolná, hogy ezek műételek?
Mai témánk egy érdekes, s egyben látványos ételmodell-készítési eljárás.
Így lesz a folyadékból étel egy japán gyárban
A zöldségtermesztés általában sok energiát és időt követel magának. Kivéve Japánban, ahol egy perc alatt jelennek meg a szemünk előtt a friss és ropogós zöldségek. Mifelénk bárki csodálkozhat, amikor meglátja ezeket a realisztikus műveket az éttermek kirakatában, de ahogy a fura folyadékból egy perc alatt realisztikus zöldség-hasonmás lesz, azon még a japánok is meglepőnek.
A videóban láthatod hogyan készül. A kisfilm Gujo Town-ban, a Gifu műhelyben készült, ami a szülőhelye a japán műanyagétel-iparnak. A videó bemutatja, hogy az átlátszó viasz hogyan reagál, ha meleg vízbe öntjük merőkanállal. Ez a varázslat első lépése. Ezután már nincs is szükség másra, csak egy kis színezőanyagra és pár ügyes kézmozdulatra. A viasz átalakul egy érett ropogós káposztává. Miután a káposztát egy meleg pengéjű késsel félbeszelik, a darabokat hideg vízbe teszik, hogy a modell megkeményedjen. Így megtartja az alakját.
A varázslat a garnélával folytatódik. Ahogy a hideg vízbe ér, máris finom tészta látszatát ölti magára a viaszfigura. Csak annyit kell tennünk, hogy a műanyag garnélarákot becsomagoljuk a „tésztába”. Úgy tűnik, mintha forró olajban sült volna, de nem kell aggódni, hisz a lehűtéshez csak 36 fokos víz szükséges.
Ha kíváncsi a mester magabiztos és könnyed kézmozdulataira, kattintson a videóra!
{youtube}PPQrNkOgttQ{/youtube}
A legjobb ebben az egészben, hogy bárki kipróbálhatja. Ezeket a viaszmodelleket könnyű elkészíteni. Gujo megnyitotta műhelyét a nyilvánosság előtt, így bárki kipróbálhatja a viaszzöldség-készítést.
Ön mennyire színesítené lakása polcait ételmodellekkel? Nem zavarná az íncsiklandozó étel látványa, amikor nagyon éhes?