Patthelyzet HongKongban

Farkasszemet néznek a tüntető diákok HongKongban a rendőrökkel, akik között gumilövedékeket osztottak ki. Peking figyelmeztette a tüntetőket: “Tiltakozásuk kudarcra van ítélve.” A tőzsde több mint 1%-ot csökkent miután az ünnepek után megnyitotta kapuit HongKongban.

 

 

 

 

Felszólítjuk a tüntetőket, hogy ne akadályozzák a rendőrkapitányság, a helyi kormányzat és annak vezetőjének munkáját. A tüntetők kemény magja összecsapott a rendfenntartó erőkkel.

A tiltakozó diákok maguk is megosztottak. Egy részük hajlandó tárgyalni a helyi kormányzattal, a másik részük mindenképp folytatni akarja a harcot addig, amíg Peking elismeri az általános választójogot HongKongban. A helyi kormányzat vezetője elfogadta a tüntetők tárgyalási ajánlatát. A tüntetők viszont nem fogadták el őt, mint a helyi hatóság képviselőjét, ezért a helyi kabinetfőnök képviseli a hatalmat. Leung Chunyinget a diákok Peking bábjának tartják.

Kína vezetői olyan választási rendszert akarnak elfogadtatni, mely lehetővé teszi Peking számára azt, hogy igazi ellenzéki politikus ne indulhasson a választáson. Peking előfeltétele az, hogy csak olyan politikusok indulhatnak, akiket a kommunista hatalom előzetesen jóváhagyott.

A központi pártlap, a Zsenmin Zsipao keményen bírálja az ellenzéki mozgalmat, mely szerinte “átlépte a törvényes kereteket”. A lap szerint az ellenzék akciója “kudarcra van ítélve”. 1997 óta, amikor HongKong brit gyarmatból újra Kína része lett, ez a legsúlyosabb válság, melynek mindenki számára nagy tétje van.

HongKong ugyanis Ázsia egyik legfőbb pénzügyi központja, Kína legfontosabb kapuja a nyugati világ felé. Bármilyen kedvezőtlen fordulat súlyos dollármilliárdok elvesztését jelentheti mindenki számára. A tőzsde HongKongban több mint 1%-al visszaesett, így reagálta le a korábbi napok fejleményeit. Október elseje, a Kínai Népköztársaság nemzeti ünnepe ugyanis HongKongban is ünnep, ezért a közintézmények napokon keresztül zárva voltak. A tüntetők viszont kifütyülték a kínai vöröslobogót, és Peking értésére adták, hogy nem hátrálnak meg.

Így patthelyzet alakult ki a pekingi Tiltott Városban ülésező kommunista hatalom és a HongKongban tüntető diákok között.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez