“100 ezer dollárba került a prototípus. A sorozatgyártás már lehetővé teszi, hogy 18 ezer dollárért adjuk”– büszkélkedik az a thaiföldi üzletember, aki létrehozta a kóstoló robotot, a Nemzeti Ízek Bizottság megrendelésére.
1 millió dolláros a Nemzeti Ízek Bizottság költségvetése. Ennek körülbelül az egyharmadát költötték a kóstoló robotra, melynek egy-egy példányát a külügy kiküldi Thaiföld külképviseleteire. “A nemzeti ízek így autentikusak lehetnek külföldön is”– állítja a bizottság, mely élvezi a katonai kormányzat támogatását annak ellenére, hogy az ötlet gazdája a megbuktatott polgári kormány volt. A thai konyha ugyanis nemzeti ügy. A 67 milliós ország minden polgárának megvan arról a véleménye, hogy mit hogy kell elkészíteni ahhoz, hogy igazán thai legyen.
Itt van például a nam prik kapi nevű nemzeti eledel. Ez a garnélarák megerjesztett húsát keveri igazi thaiföldi lime-al (külföldi nem elfogadható), zöld curryvel és pálmacukorral. Ezt állítólag képtelenek előállítani megfelelő módon külföldön, mert nincsenek meg hozzá az alapanyagok sem.
Hogyan kóstol a robot?
Programját annak alapján állították össze, hogy Bangkok egyik legmenőbb egyetemén diákok tesztelték az ételeket. A pontozás eredményét betaplálták a robotba, amely így a kóstolás után pillanatok alatt kiköpi az eredményt. A 100 pontos maximumot ritkán éri el egy szakácsművész, de ha 80 pont alatt végez egy étel, akkor “nem megfelelőnek” nyilvánítják. Jellemző, hogy az egyetem menzáján minden saját étel 80 pont alatt végzett.
“A kóstoló robot tehát munkába áll, így külföldön is lehet majd igazi thai ízekkel találkozni”– ígéri a Nemzeti Ízek Bizottsága. Sokan kételkednek ebben, például a szakácsművészet thai mesterei. Szerintük ugyanis csakis thai szakácsművész képes arra, hogy igazi thai konyhát produkáljon. “Előfordul, hogy külföldön a thainak nevezett étteremben nem thai szakács dolgozik”– meséli a thai szakácsok szervezetének szóvivője.
“Ha a szakács vietnami, vagy mianmari, akkor konyít még valamit a dologhoz, de persze az igazi thai konyhához ez kevés. Aztán vannak európai szakácsok is, franciák, vagy olaszok. Ott aztán már szó sem lehet igazi thai konyháról”– állítja a thaiföldi szakácsok szervezetének szóvivője, aki nemigen bízik abban, hogy a kóstoló robot forradalmat jelentene a thai konyhaművészetben külföldön.