Hétfőtől új államfő veszi át Afganisztán irányítását. Ashraf Ghani megnyerte az elnökválasztást.
Hosszú viták után megegyezett ellenfelével. Abdullah Abdullah miniszterelnöki posztot kap majd a nemzeti egységkormányban. Ashraf Ghani -Karzai távozó elnökhöz hasonlóan- a pathan többséghez tartozik, Abdullah Abdullah viszont tadzsik. Ashraf Ghani korábban a Világbanknál dolgozott Washingtonban, illetve tanított amerikai egyetemeken. Jobb kapcsolatokra törekszik Amerikával, mint a távozó Hamid Karzai. Mindenekelőtt megígérte, hogy aláírja azt a stratégiai együttműködési szerződést az Egyesült Államokkal, melyet Karzai nem fogadott el.
Karzai kereken azzal vádolta meg az USA-t, hogy nem akar békét Afganisztánban. A távozó elnök szerint a drón háború, melyet Amerika a legutóbbi időkben folytatott Afganisztánban, épp az ellenkező hatást váltja ki.
“Miközben elpusztít néhány tálib vezetőt, többszáz ártatlan civilt is megöl. Az ártatlan áldozatok rokonai pedig a tálibok támogatói lesznek”- érvelt Karzai, Afganisztán távozó elnöke.
A tálibok 2001 előtt Afganisztán urai voltak. Itt tervelte ki a szeptember 11-i terrorakciókat Oszama bin Laden, és az Al Kaida vezérkara. Az amerikaiak lerohanták Afganisztánt 2001-ben. Ők segítették hatalomra Hamid Karzait, aki mindinkább szembekerült az USA-val. Washington felrótta Karzai elnök rendszerének, hogy mérhetetlenül korrupt. Az új államfő, Asraf Ghani a Le Monde-nak adott interjújában elismerte, hogy Afganisztán a világ egyik legkorruptabb állama. Az Egyesült Államok kabuli nagykövete nehezményezte Karzai búcsúbeszédét. Emlékeztetett rá, hogy sokezer külföldi katona adta életét Afganisztánban és rengeteg pénzt is kapott az ország. Ez finom célzás arra, hogy a sok pénzből nem sok jutott el a megfelelő helyre, mert az állam vezetői lenyúlták azokat.
Az amerikai csapatok az év végéig elhagyják Afganisztánt, a tálibok pedig fogadkoznak, hogy visszatérnek. Ilyen körülmények között kell Afganisztán új elnökének, Asraf Ghaninak átvennie a hatalmat, békét és fellendülést hozni egy olyan országban, mely 35 év óta -ekkor szállták meg a szovjet csapatok az országot- szinte kizárólag csak a háborút ismerte.