Az egész kínai társadalom stabilitását megingathatja, ha a közeli jövőben emberek százmilliói válnak diabétesz páciensekké a Mennyei-Birodalomban. A Lancet című orvosi szaklap szerint sem a lakosság, sem a vezetés nincs tisztában azzal, hogy ez milyen súlyos problémát jelenthet.
A szakértők megállapítják, hogy a mai kínai életforma szinte automatikusan vezet el a cukorbetegség 2-es változatához. Egyrészt a genetikai kód lehet a magyarázat, hiszen a kínaiak esetében sokkal könnyebben kifejlődhet a cukorbetegség, mint más népeknél. A sörhas például nagyonis jellemző azokra, akik cukorbeteggé válnak. A kínaiak jóval karcsúbbak, mint az amerikaiak, mégis gyakrabban válnak diabétesz páciensekké, mint az amerikaiak.
A genetika mellett persze számos más tényező is szerepet játszik. Például a nyugati táplálkozás, mely mind népszerűbb Kínában is. A fast-food elterjedése különösen kedvezőtlen ebből a szempontból, de az italozási szokások is kedvezőtlen irányban hatnak. A kínaiak szervezete általában kevésbé képes az alkohol lebontására, mint a fehér embereké, így ugyanolyan mennyiségű tömény ital jóval kedvezőtlenebb hatást gyakorol egy kínaira, mint egy európaira, vagy amerikaira.
Ehhez tartozik még, hogy a betegségtudatosság szintje nem megfelelő. Kínában nem tartják igazán súlyos problémának a diabéteszt, pedig már több mint 100 millió ember szenved benne. Peking 350 milliárd dollárt fektetett be az egészségügybe 2009 és 2013 között. Ez hatalmas összeg, csakhogy rettenetesen elmaradott volt az egészségügyi rendszer, és egyáltalán nincs felkészülve arra, ami sajnos bekövetkezhet. A 600 millió veszélyeztetett ember nagyrésze maga is cukorbeteg lesz. Velük mihez kezd a kínai egészségügy és az egész társadalom?