A pekingi javaslatot a Központi Katonai Tanács alelnöke, Fen Csenlong (Fan Chanlong) tábornok adta elő Susan E. Rice asszonynak, akinek ez az első útja Pekingben annak ellenére, hogy már 15 hónapja Obama elnök biztonságpolitikai tanácsadója.
Az USA a Kínai Népköztársaság kikiáltása, vagyis 1949 októbere óta tartja szoros megfigyelés alatt Kínát. A két állam háborúzott is egymással Koreában, ahol Mao elnök első szülött fia is meghalt a többszázezer kínai “önkéntes” mellett 1950 és 1953 között. Azóta persze sok minden megváltozott. Nixon és Kissinger 1972-ben Pekingben járt és Mao elnökkel megállapodtak az együttműködésben a nagy Szovjetunió ellen. 1979-ben az USA felvette a diplomáciai kapcsolatot Kínával. Jimmy Carter volt akkor az elnök, ezért most meghívták Kínába, ahol egy hetes előadó körutat tartott.
Obama elnök biztonságpolitikai tanácsadója természetesen semmit sem válaszolt a kínai javaslatra. Talán megteszi majd maga Obama, aki az Ázsia és a Csendes-óceáni térség csúcson vesz részt majd Pekingben, és természetesen tárgyal majd Hszi Csinping államfővel.
A világ két legnagyobb hatalmának első számú vezetői 2013 júniusában találkoztak először Kaliforniában. Akkor úgy tűnt, hogy a két vezető jól kijön egymással, ám idén tavasszal Obama arról beszélt Tokióban, hogy az USA, ha kell fegyverrel is megvédi Japánt Kínával szemben. Ez a nyilatkozat érezhetően lehűtötte a két nagyhatalom viszonyát. Erről nem is nagyon tárgyaltak most Pekingben.
Rice asszony ehelyett azt akarta elérni, hogy Kína is csatlakozzon ahhoz a nagy koalícióhoz, melyet Amerika az ISIS ellen akar összehozni. Minthogy a Hszincsiang-Ujgur tartományban elég jelentős az iszlamista terrorizmus veszélye, ezért Peking érdekelt lehet az együttműködésben. Rice asszony annyit elárult, hogy Peking nem mondott nemet erre az amerikai elképzelésre.
Közben persze nem tétlenkedik a kínai diplomácia sem. Hszi Csinping elnök hamarosan találkozik Putyin orosz elnökkel és látogatást tesz Indiában. Ezt követően találkozik majd Obama elnökkel Pekingben, és akkor talán kiderül, hogy leállítja-e Amerika Kína szoros légi és tengeri megfigyelését, ahogy ezt a kínai vezetők kérték.