Washington korábban azt állította, hogy augusztus 19-én a kínai gép pilótája cselekedett meggondolatlanul, mert nagyon közel haladt el az amerikai gép mellett 220 kilométerre a dél-kínai Hajnan szigetétől, ahol a kínai haditengerészet légibázisa és atom-tengeralattjáróinak a kikötője van.
Amerikai beszámolók szerint a J-11-es típusú kínai vadászgép tízméteres közelségbe került az amerikai géphez, kockáztatva annak biztonságát. A pilóta légi mutatványhoz hasonlított manővereit Washingtonban veszélyesnek, szakszerűtlennek és provokatívnak nevezték.
Kínai lapértesülés szerint az amerikai hadsereg repülőgépéről feltehetőleg a víz alatti felderítéshez használt úgynevezett szonár bóját dobtak a Dél-kínai tengerbe, s emiatt riasztották a kínai légierőt. A pekingi védelmi minisztérium szerint az akciót szakszerűen hajtották végre.
Susan Rice kedden azt hangoztatta, hogy megerősödtek és fejlődnek az Egyesült Államok és Kína katonai kapcsolatai. Washington kedvezően értékeli az együttműködést, el kell kerülni azt, hogy bármilyen incidens megzavarja a viszonyrendszert – fejtette ki Rice azon a megbeszélésen, amelyet Fang Csang-longgal, a Központi Katonai Bizottság (KKB) alelnökével folytatott.
A nemzetbiztonsági főtanácsadó kínai látogatásának célja előkészíteni Barack Obama amerikai elnök novemberi útját.