Felrobbantotta magát Irakban egy német-marokkói kettő állampolgár. Az öngyilkos merényletről még egy videófelvétel is készült, amelyet az Iszlám Állam nevű szélsőséges terrorista csoport dobott fel az internetre (azóta törölték, így nem tudjuk közölni). A 27 éves, Frankfurtból származó Rashid B. már hónapok óta Irakban tevékenykedett. Valamikor 2013 nyarán utazott ki még Szíriába és csatlakozott az Levantei Iszlám Államhoz (ISIL). A német média szerint az FSA (Szabad Szíriai Hadsereg) észak-szíriai ultimátuma után, amikor követelték, hogy az ISIL csapatai vonuljanak ki Aleppóból, került át az “iraki frontra.” Tavasszal robbantotta fel magát, de az ISIL csak július végén ismerte el saját halottjának és csak akkor tették fel a róla készült videót az internetre.
A német alkotmányvédelmi hivatal (BfV) – a német belső elhárítás – megerősítette, hogy a felvételen látható feltételezett merénylő “német és marokkói állampolgársággal rendelkező személy, akinek Frankfurtban volt a legutóbbi bejelentett lakóhelye”. A BfV már évek óta ismerte a fiatalembert, mivel a Rajna-Majna vidéken kialakult szalafista szubkultúra tagja volt és ismerték a szélsőséges nézeteit is. Ugyanakkor a hírszerzés arról nem tudott, hogy Rashid B. el akarja hagyni Németországot és öngyilkos merényletre készül, ezért a hatóságok sem tudták megakadályozni a kiutazását.
A Rajna-Majna vidéken tevékenykedő iszlamista csoport léte már régóta ismeretes Németországban. Ezen a vidék ugyanis az iszlám jogrend (saría) alapján működő állam kiépítésén fáradoznak a helyi szélsőséges iszlamista csoportok és tagok. A BfV legutóbbi éves jelentése szerint a szalafizmus és vahabizmus az iszlamizmus legnagyobb ütemben terjedő szélsőséges irányzata Németországban: 2012-ben 4500 tagot számlált a csoport, most már a 6000-hez közelít. Ez a csoport buzdítja a “szent harcosokat”, hogy utazzanak a Közel-Keletre és harcoljanak valamelyik “istentelen kormányzat” (a Baasz Párt Szíriában), vagy más vallási felekezetek, köztük az “eretnek síiták” (az iraki síita kormány, a keresztények, a jezidik Irakban) ellen. Ezenfelül ők szervezik meg a militánsok kiutazását is.
A BfV több mint 400 kiutazóról tud, akik közül többen visszatértek: 25 olyan személy lehet köztük, akik komoly harci tapasztalatokra tettek szert Szíriában és veszélyt jelentenek a német állam biztonságára nézve. A mozgások nagy részét 2013-tól kezdve regisztrálták. Azóta folyamatosan emelkedik a kiutazók száma: míg a tavalyi év közepén 60 főt jegyeztek fel, az év végére ez a szám már elérte a 240-et, az idén tavasszal pedig a 320-at. Ugyanakkor arról még a BfV-nek nincs tudomása, hogy valaki esetleg merényletre készült volna.