294 kiló a szent harang súlya a történeti feljegyzések szerint. Dhamazedi, a szerzetes-király önttette bronzból egy pagoda számára a középkorban.
A XVII. században portugál kalandorok foglalták el a kolostort. Vezetőjük, Filipe de Brito egyszerűen ellopta a szent harangot. Hajóra rakatta és el akarta szállítani, hogy aztán ágyúkat öntessen belőle. Ám nem számolt a sárkány haragjával. A dühös sárkány, amely védelmezi a szent harangot, elsüllyesztette a hajót a haranggal együtt. Azóta a folyó mélyében pihen a szent harang, melynek a súlya annyi, mint egy Boeing óriásgépnek felszálláskor.
Önjelölt kutatók évek óta keresik a szent harangot a Rangun folyóban. Búvárok buknak le, de eddig nem találtak semmit. Most viszont San Lin, a kutatás vezetője bejelentette, hogy megtalálta a szent harangot. Hat éve látta először, álmában, aztán imádkozott a sárkányhoz és a főnixmadárhoz, mely szintén óvja a harangot. Meglett az eredmény: “Előkerült” a szent harang. Sajnos bizonyíték még nincs, de a kutatás vezetője állítja, hogy tudja, hogy hol van. Most pénzt gyűjt arra, hogy kiemeljék a folyóból.
“A szent harangot az ember nem álmában keresi, a szellemekkel társalogva”- nyilatkozta az afp hírügynökségnek Mianmar vezető történésze. Szerinte csak pénzszerző akció az egész, a vallásos közvélemény becsapásával. A történész szerint még az is kétséges, hogy ilyen nagy harang egyáltalán létezett-e azokban az időkben. A harangöntés ugyanis komoly technikai tudást igényel. 294 kiló súlyú bronz harangot valószínűleg nem tudtak előállítani a buddhista boncok valahol az erdő mélyén- mondja a történész.
“A sárkány és a főnix madár segítette a harang öntést”- állítja a kutatás vezetője. Itt tart most az ügy, a világra nyitó Mianmar közvéleménye pedig várja, hogy felbukkan-e a folyóból a szent harang, melyet a sárkány és a főnix madár őriz.