Két iráni például hamis vízummal szállt fel a Kuala Lumpur-Peking járatra, amely eltűnt.
Mások is próbálkoznak azzal, hogy átmenetileg megállnak Kínába, majd innen tovább mennek Amerikába, vagy Európába. Tavaly január elsején Peking, Sanghaj és néhány más kínai város és tartomány bevezette a háromnapos vízummentességet. Ez azt jelenti, hogy 72 órát lehet tartózkodni az adott helyen, hogyha valaki igazolja, hogy van repülőjegye egy további úticél felé.
Sokan Afrikából és Ázsiából megpróbálnak visszaélni ezzel a rendszerrel, melynek eredeti célja az volt, hogy a külföldi üzletembereket mentesítsék a vízumszerzés gondjai alól.
Más módon is megpróbálnak visszaélni a vízummal Kínában– nyilatkozta az illetékes hivatal helyettes vezetője a China Daily-nek. Ez pedig az a módszer, hogy valaki érvényes vizumának a lejárta után is Kínában marad. Ilyenek például az angol tanárok. Sokan akkor is maradnak, ha a munkaszerződésük és a vizumuk már lejárt. Ezekben az esetekben a kínai hatóságok gyorsan intézkednek, és akinek nincs érvényes vizuma, azt rögtön hazaküldik. Kína -sikeres gazdasági fellendülése miatt- sok ember kívánatos célpontja lett, de Peking sokallja az illegális bevándorlók számát, melyet igyekszik a minimumra csökkenteni.
Megszigorítják tehát a vízumok ellenőrzését Pekingben, Sanghajban és minden olyan helyen Kínában, ahol nagyszámú külföldi él.