Kanadai kémek kávéháza Kínában

“Kilátás a Remete Királyságra”- így reklámozza magát egy kávézó Kína és Észak-Korea határán. Kanadai tulajdonosait most a kínai állambiztonság emberei faggatják. “Államtitkokat szereztek meg és juttattak külföldre”- állítja az Új Kína hírügynökség.

 

 

 

 

 

 

Kémkedési ügyekben a kínaiak nem viccelnek: az ítélet gyakran életfogytiglan, vagy halál.

Az államtitok fogalmát Kínában igen tágan értelmezik. Ha valaki aziránt érdeklődik, hogy az épp aktuális vezető hol és mikor született, hány felesége és gyereke van, nos, akkor már államtitok iránt érdeklődött és börtönben a helye. A kanadai házaspár már régóta élt Kínában, ahol kezdetben nyelvtanítással foglalkoztak. 2008-ban alapították meg kis kávézójukat közel a Jalu folyóhoz, vagyis Kína és Észak-Korea határához.

Dandong városában nemcsak a kávézót üzemeltették, de turistautakat is szerveztek Észak-Koreába. Ehhez igen jó kapcsolatok kellenek, hiszen a Remete Királyság állambiztonsági emberei ugyancsak bizalmatlanok. Kína Észak-Korea egyetlen igazi szövetségese, amely jelentős támogatást nyújt a világtól elzárkózó kommunista országnak. Ha a kanadai házaspár valóban kémkedett, akkor ez a kávézó a Jalu folyó partján kiváló megfigyelési pont lehetett. Vajon miért csak most tűnt ez fel a kínai hatóságoknak?

Nemrég Kanada erélyesen tiltakozott, mert kínai hackerek feltörték az Állami Fejlesztési Hivatal adatbankját, melyben sok nagy cég, így például a Bombardier titkos információi is ott voltak. A Bombardier egyik legfőbb üzleti partnere Kína, így az információszerzés egyáltalán nem ártatlan ügy. Ezt észrevételezte a kanadai kormány. Peking reakciója gyors és igen ellenséges volt. Nem értik, hogy Kanada miről beszél. Nekik soha semmi közük nem volt semmilyen hackerakcióhoz.

Korábban az USA vádolta hasonló ipari kémkedéssel a kínai hadsereget. Öt magasrangú kínai tisztet vád alá is helyeztek az Egyesült Államokban. Lenne összefüggés a kínai kémkedés és a kanadai házaspár kihallgatása között? Mindkét országnak nagyon óvatosan kell eljárnia, hiszen Kanada második legfontosabb gazdasági partnere az USA után Kína. Pekingben pedig tudják, hogy a kémhisztéria nem tesz jót az üzletnek, márpedig Kína üzletelni akar az egész világgal, hogy mielőbb megelőzze Amerikát.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez