A több mint félszáz nőt és gyermeket a tengerpati Latakiából hurcolták el egy ellenzéki offenzíva során. Egy másik, 40 tagú túszcsoportot májusban elengedtek egy alku részeként: cserébe a kormánycsapatok szabad elvonulást engedtek a lázadóknak az ostromlott Homsz Óvárosából.
De az 54 tagú csoport, amelyben 34 gyerek van, még mindig túsz. A jogvédők szerint nyilvánvalóan azért, hogy valamikor a kormány fogságában lévő harcosaikra cserélhessék őket a lázadók. “Egy éve családok várnak arra, hogy újraegyesülhessenek, miközben a felkelők és a rezsim a fejük fölött alkudoznak a sorsukról” – írja a szervezet.
Azt nem tudni, hogy melyik lázadócsoportnál vannak a túszok. Legkevesebb 20 ilyen csoport vett részt a Latakia elleni támadásban, ezek bármelyikénél lehetnek.
A Human Rights Watch azt mondja: beazonosított több olyan ember, főként az Öböl menti országokból, akik pénzelték az offenzívát, és őket is arra figyelmeztette, hogy háborús bűnökért vádat emelhetnek ellenük háborús fél támogatása miatt.
A szervezet a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elé vinni Szíria ügyét. Ez szerinte világos üzenet lenne az összes résztvevőnek arra, hogy be kell tartaniuk a háború törvényeit. Ezt eddig Kína és Oroszország vétózta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A csaknem három és fél éve tartó szíriai konfliktusnak már 170 ezer áldozata van.