“A Kínát kormányzó kommunista családok”- állítja a NewYork Times. A lap felhívja a figyelmet arra, hogy két éve az Alibaba visszavásárolta a Yahoo részvényeinek felét.
Hogy milyen pénzből? Kik kaptak részvényeket?
Például az a pénzügyi befektető cég, melynek egyik tulajdonosa egy bizonyos Winston Wen, Ven Csiapao egykori kormányfő fia. Már eddigis szépen profitált az Alibababól, de most akár dollármilliárdok üthetik a markát. A bank, amelyik szintén szerzett részvényeket annak idején Csen Jün fiának irányítása alatt állt, aki Teng Hsziaping mellett a gazdasági reform atyja és a legfelső pártvezetés tagja. Szerzett még részvényeket egy bizonyos Alvin Jiang is. Ő is híres rokon: nagypapája Csiang Cemin az ország első embere volt. Az unoka már a Harvard egyetemen végzett és egy vagyonkezelő céget irányít.
Ez a három ember a leghíresebb, de a NewYork Times szerint még tucatszám vannak a részvényesek között olyanok, akiknek a rokonai fontos döntéshozók voltak a Tiltott Városban. A részvényeket akkor és úgy szerezték meg, hogy mások nem juthattak hozzá. A tulajdonosi szerkezet ma is jóformán átláthatatlan a sok kereszttulajdonlás miatt. A részvényesek 30%-áról pedig egyelőre nincs semmiféle felvilágosítás.
Nem véletlenül: most folyik a nagy korrupcióellenes kampány. Némiképp feltűnést keltene, hogy a kormányzó kommunista családok dollár százmilliókat, vagy épp milliárdokat vágnak zsebre csak azért, mert jókor voltak jó helyen. Két éve a NewYork Times közölt egy cikksorozatot arról, hogy a Kínai Kommunista Párt vezetői dollárban is milliárdosok. A mostani cikk ugyanezt igazolja. Két éve napokig nem lehetett elérni a New York Times honlapját, miután a kínos leleplezés megjelent.
Kiderül, hogy Alibaba dollármilliárdjai kiverik-e a biztosítékot Kínában, ahol javában zajlik a nagy korrupcióellenes kampány.