“A kínaiak letarolják a piacot”- mondta egy kachin kereskedő a BBC tudósítójának. A kínaiak többet fizetnek, mint a helyi vállalkozók, de a munkakörülmények borzalmasak. Életveszélyes feltételek mellett dolgoznak a gyerekmunkások, akik között nyolc éves is van. A környezetvédelem egyáltalán nem érdekli a kínai vállalkozókat, letarolják a dombokat. Az egykori zöldellő Kachin állam piszkos bányatelep lett. Jade viszont jön bőven: fehér, fekete, zöld, narancs színű, vagy épp lila, esetleg sárga, nagyon sok a színárnyalat. A legnagyobb értéke a császári jadenak van. Ilyet küldtek régen az uralkodónak, aki a koronáját ezzel díszítette.
Most a kibányászott jade Mandalay-be kerül. Ez a város Mianmar északi részén a világ jadekereskedelmének központja. Az egymillió lakos jórésze ebből él. A hadsereg és a rendőrség elvben ellenőrzi az egészet, de csak a sápot szedik le, különben hagyják a kínai kereskedőket, hogy felvásárolják és kicsempésszék Mianmarból, az egykori Burmából az ország egyik legfőbb kincsét, a jade drágakövet.
Ázsiának ezen a részén régebben a jade értékesebb volt, mint az arany, azután Mianmar elzárkózott a világtól. Kachinban kitört a felkelés a központi hatalom ellen. Ez ugyan 20 éve békeszerződéssel ért véget, de továbbra sem teljes a nyugalom. Mianmar viszont 2011-ben nyitott a világ felé, a diktatúrát gyakorló katonatisztek átöltöztek, immár civilben járnak. Választásokat tartanak és kitört a demokrácia. Kína, amely mindigis a világtól elzárt Mianmar fő partnere volt, valósággal betört az országba. A vállalkozók zöme kínai.
A jadekereskedelem teljesen az ő kezükben van. Érthető, hiszen a vásárlók többsége is Kínában él. Becslések szerint a jade illegális kereskedelme évi 8 milliárd dollárt hoz a konyhára. Hogy ezért nyolcéves gyerekek is robotolnak a bányákban, ez aligha érdekli a kínai kereskedőket, akik Mianmarban felvásárolják a jade drágaköveket, hogy aztán becsempésszék őket a Mennyei-Birodalomba.