Gimnázium HIV fertőzötteknek Kínában

“A HIV fertőzött gyerekek éppen olyanok, mint a többiek. Tegyék le ők is a felvételi vizsgát!” – érvelt a speciális gimnázium igazgatója Linfen városában Észak-Kínában.

 

 

 

 

 

A 16 HIV fertőzött gyerek le is tette a vizsgát éppúgy, mint a többiek. Eddig az volt a közfelfogás, hogy támogatni kell a HIV fertőzött gyerekeket, nem szabad őket annak a súlyos stressznek kitenni, hogy vizsgázniuk kelljen. A Vörös Szalag gimnázium igazgatója idén másként döntött. Az igazgató, aki különben annak a helyi kórháznak is a feje, ahol a HIV fertőzötteket kezelik, azzal érvelt, hogy ha azt akarjuk, hogy a HIV fertőzött gyerekek normális életet éljenek, akkor olyan feladatok elé kell őket is állítani, mint másokat. Kínában óriási a vizsgadrukk, hiszen nagyon sok múlik azon, hogy a család egyszem gyerekének hogyan alakul a jövőben a sorsa. Persze nem ez az igazán sorsdöntő vizsga egy kínai diák életében, hanem az egyetemi felvételi, mert az határozza meg, hogy hol folytathatja a tanulmányait a fiatal.

“Félek tőle, hogy másutt nem fogadnak el, mert HIV fertőzött vagyok, mégis szeretnék olyan iskolába menni, ahol nem HIV fertőzöttek vannak!”- mondta egy 16 éves lány a sikeres felvételi után.

Kínában nagyon sokan kaptak HIV fertőzést a hibás vérkészítmények miatt. A kórházak jelentős részében nem megfelelő a tisztaság, az injekciós tűket vidéken többször is felhasználják. A higiénés feltételek az egészségügyben a legtöbb helyen nem ütik meg a nemzetközi normákat, így több ezren kaptak HIV fertőzést a Mennyei-Birodalomban. Ezt sokáig hivatalosan tagadták, de miután az akkori kormányfő is elismerte, megindult a kampány arra, hogy a HIV fertőzötteket valahogy vissza kell vezetni a normális életbe.

Linfenben, Sanhszi tartományban a kórház mellett jött létre a Vörös Szalag iskola, amely egészen az érettségi szintjére juttatja el a diákokat. 25 diákkal kezdték, ma már többszázan vannak. Kínában nagyon odafigyelnek az oktatásra, mert Japán és Dél-Korea sikeres felzárkózása a világ élvonalához jelentős részben azon múlt, hogy ez a két állam kiemelten kezelte az oktatás ügyét. Egyik generációról a másikra lényegesen megnövekedett a jólképzett munkaerő, amely aztán biztosította a fellendülést.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez